Strona główna Linux Calc – szyfrowanie tekstu

Calc – szyfrowanie tekstu

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Chcesz wysłać znajomemu zaszyfrowaną wiadomość, tak aby niepożądana osoba nie mogła odczytać jej treści? Nie musisz ściągać specjalnego oprogramowania (bo i twój kolega takie musiałby mieć…), wystarczy że oboje jesteście miłośnikami open source i macie zainstalowany na komputerach pakiet OpenOffice. Bo wchodzący w jego skład arkusz kalkulacyjny ma odpowiednią funkcję służącą do szyfrowania tekstu za pomocą wbudowanego algorytmu.

W tym celu wystarczy, że w jednej z komórek wpiszemy treść wiadomości, którą zamierzamy zaszyfrować przed dalszą wysyłką.

01 tekst

Następnie w innej komórce wpisujemy wyrażenie =ROT13(???), gdzie w nawiasie zamiast znaków zapytania wstawiamy adres komórki z wpisanym przez nas tekstem listu, bądź ów tekst wklejamy właśnie pomiędzy te nawiasy.

02 funkcja1

Po kliknięciu ENTER w komórce z wpisaną funkcją wyświetlony zostanie zaszyfrowany tekst, który dla nieobeznanego użytkownika wygląda jak stek bzdur, zbiór losowo wklepanych literek (czy po prostu jakiś błąd programowy). Wystarczy, że wynik tego „działania” skopiujesz i wkleisz do maila, a następnie go wyślesz do znajomego.

03 zaszyfrowany

A jak znajomy ma sobie odszyfrować wiadomość? Tak samo jak została zaszyfrowana. Kopiuje zawartość maila i wkleja ją pomiędzy nawiasy wyrażenia =ROT13(???).

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to jakiś wydumany system szyfrowania, algorytm jest dość prosty i zapewne pierwszoroczny student kryptografii, a pewnie i cierpliwy harcerz zdołałby go złamać… ale do większości podstawowych celów wystarcza. W końcu mało kto się będzie spodziewał, że będziesz szyfrował treść swojego listu. Prędzej oceni to jako jakiś błąd.

ZAŁĄCZNIK:
Plik przykładowy z szyfrowaniem tekstu w Calc

Powiązane artykuły

Napisz komentarz