Strona główna Internet Blokowanie strony na routerze

Blokowanie strony na routerze

przez CoreBlog
ikona net

ikona netIrytuje Cię młodsze rodzeństwo, które co chwila wchodzi na jakieś głupkowate strony www i instaluje z nich aplikacje zaśmiecające komputer? A może Twój ojciec krąży po witrynach, które są strasznie zawirusowane i po jego sesji na komputerze nie możesz dojść do ładu z systemem? Jest na to rada! Zablokuj na routerze kilka znienawidzonych przez Ciebie domen i będziesz miał święty spokój.

Aby to zrobić, najpierw musisz się dostać do swojego routera. Nie, spokojnie, odłóż ten śrubokręt, chodzi mi raczej o zalogowanie się do niego z poziomu przeglądarki www komputera, który podpięty jest do routera za pośrednictwem kabla. W tym celu wpisz adres IP tego routera (prawdopodobnie będzie to 192.168.0.1, ale dla pewności możesz sprawdzić na jego obudowie, gdzie powinno być to napisane małą czcionką) w miejscu, gdzie zawsze wpisujesz adres strony www. Kliknij ENTER, poczekaj chwilę, a jak zostaniesz zapytany o nazwę użytkownika i hasło – podaj je (standardowe hasło masz napisane na obudowie, ale być może zmieniłeś je podczas wcześniejszej konfiguracji routera – obyś je pamiętał!).

01 po zalogowaniu

Udało się? Teraz widzisz okno główne ustawień Twojego routera. Po lewej lub prawej stronie, bądź też u góry powinieneś mieć menu (zależy od modelu sprzętu). Musisz znaleźć opcję Firewall, w moim routerze jest ona w zakładce Advanced Settings, a następnie pod opcją Security. U Ciebie może być gdzie indziej, musisz więc poszukać.

02 firewall enable

Załącz firewalla (zaznacz Enable Firewall), a także opcję Enable Domain Filtering (odpowiada ona za filtrowanie adresów stron www).

Teraz w menu, tam gdzie miałeś zakładkę Advanced Settings, poszukaj opcji Domain Filtering.

03 domain filtering

Po kliknięciu w tę opcję wyświetli Ci się lista (jeśli nic nigdy nie blokowałeś, to będzie ona pusta) zablokowanych domen internetowych. Aby dodać nową domenę do blokowania wystarczy kliknąć button Add new…

W kolejnym oknie wpisujemy adres strony, która ma być blokowana (Domain name), a także godziny, w jakich ma być blokowana witryna (wszak nie musi być ona zablokowana 24h na dobę, możemy ją wyłączać tylko w określonym czasie) pod pozycją Effective time. Format tej ostatniej to: w każdej pozycji dwie pierwsze cyfry to godzina, dwie kolejne cyfry to minuty, stąd też wypełnienie pól wartościami: 0233 i 1811 oznacza, iż dany adres www blokowany będzie przez router w godzinach: od 2:33 w nocy do 18:11 wieczorem. Pozostawienie wartości 0000 i 2400 oznacza, że strona blokowana będzie… od północy do północy.

04 domain filtering dodaj

Pamiętajcie jeszcze, aby Status był ustawiony na Enabled, czyli włączona blokada.

Życzę udanego i przyjemnego blokowania stron!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz