Strona główna Windows Rejestrowanie czynności w Windows 7

Rejestrowanie czynności w Windows 7

przez CoreBlog

Mimo że system Windows 7 ma na karku już kilka lat swego istnienia, wciąż wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że istnieje w nim wbudowana funkcja nagrywania wykonywanych czynności. W ten sposób można „nagrać” wykonywane przez siebie działania, które prowadzą do jakiegoś problemu… albo nagrać mniej ogarniętemu użytkownikowi, krok po kroku, jak powinien coś wykonać. Do tego wykorzystamy systemowy Rejestrator problemów.

A uruchamiamy go z poziomu menu Start, gdzie w polu wyszukiwania wpisujemy wyrażenie „psr” bądź pełną nazwę pliku „psr.exe”.

Możemy go uruchomić również z Panelu sterowania, gdzie wymienione wyżej wyrażenie wpisujemy w polu wyszukiwania.

Po wyświetleniu się odpowiedniej opcji – klikamy w nią.

W ten sposób otworzy nam się niewielkie okienko, właściwie bardziej pasek, o nazwie Rejestrator problemów. Mamy na nim dostępne cztery przyciski:


Rozpocznij rejestrowanie (służy do uruchomienia aplikacji, czyli włączenia procesu rejestrowania wszystkich przeprowadzanych przez nas na komputerze czynności)
Zatrzymaj rejestrowanie (zatrzymuje działanie aplikacji i tworzy raport, po zapytaniu nas o nazwę pliku – będzie to plik spakowany – oraz miejsce jego zapisania na dysku)
Dodaj komentarz (pozwala na dopisywanie własnych uwag dotyczących bieżących kroków)
Pomoc (podstawowa pomoc systemowa dotycząca Rejestratora problemów)

Spakowany plik w formacie *.zip będzie zawierał zapisany przez program raport, który można obejrzeć z poziomu przeglądarki. Będą w nim przedstawione poszczególne czynności, których dokonywaliśmy w trakcie nagrywania – zarówno opis tekstowy tych czynności, jak i ilustracje, będące tworzonymi na bieżąco zrzutami ekranu.

Tuż za ikoną pomocy znajdziemy również strzałkę skierowaną w dół, jej kliknięcie spowoduje rozwinięcie menu, w którym znajdziemy pozycję Ustawienia. W nich to możemy ustalić domyślną lokalizację zapisywania plików z raportami, a także informacje dotyczące zrzutów ekranów – czy te mają być w ogóle dokonywane, a jeśli tak, to w jakiej maksymalnej liczbie.

Rejestrator problemów, mimo iż niepozorny, może okazać się pomocny. Szczególnie, jeśli chcemy wraz z kimś po drugiej stronie internetu rozwiązać pewien problem. Wystarczy tylko nagrać jego rozwiązanie i mailowo przesłać do potrzebującego.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz