Hosting a hoteling – główne różnice

W branży usług informatycznych, w kwestiach serwerów, ich lokacji i możliwości, możemy spotkać się z dwoma ciekawymi pojęciami: hostingiem i hotelingiem. I choć obydwie nazwy brzmią dość podobnie, choć polegają na czymś pozornie podobnym, to jednak istnieją pomiędzy nimi dość istotne różnice. Dlatego jedna firma, szukająca usług internetowych, może się zdecydować na hosting, a inna na hoteling.

A zatem wyjaśnijmy w czym rzecz…

Hosting jest typową internetową usługą polegającą na udostępnianiu przez usługodawcę zasobów własnej serwerowni (sprzęt, obsługa techniczna) oraz usług sieci. Mówiąc prościej usługa hostingu może polegać na odpłatnym udostępnieniu miejsca na serwerze dla klienta, np. by ten mógł na nim umieścić własną stronę www, czy skrzynkę e-mail. Hosting to również wynajem domeny internetowej (np. www.coreblog.pl)

A czym jest hoteling? Hoteling to dla odmiany wynajem samego miejsca w pomieszczeniu serwerowym, wraz z udostępnieniem przestrzeni w odpowiedniej szafie. Serwer jest własnością klienta, on go dostarcza, natomiast reszta usług – obsługa informatyków, techników, ochrona p. poż itp. należy do hotelingodawcy. Zastanawiasz się jaki jest sens kupować własny serwer (który do tanich inwestycji nie należy), tylko po to, by umieścić go w zewnętrznej firmie, której dodatkowo za to należy płacić? Powodów może być wiele, chociażby chęć posiadania własnego sprzętu serwerowego z możliwością dowolnego go konfigurowania, czy też chęć odciążenia własnych informatyków (bądź zupełna likwidacja takiego działu ze względu na restrukturyzację i oszczędności), w momencie kiedy już się taki serwer posiada. Taka forma „przechowywania” serwera może nieść ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim właściciel nie musi się martwić o cały osprzęt wentylacyjny, system p. poż., ochronę obiektu (która może być bardzo zaawansowana – np. z czytnikami siatkówki oka, czy kart biometrycznych), gdyż to leży na głowie firmy zewnętrznej. A jest to korzystne biorąc pod uwagę efekt skali, np. 10 firm korzystających z jednej hali, jednego systemu p. poż., systemu wentylacyjnego i jednego oddziału ochroniarzy, wyjdzie na tym finansowo korzystniej, niż gdyby każda z osobna musiała dbać o to wszystko we własnym zakresie.

Hosting czy hoteling? To zależy od wymagań firmy / foter.com

To czy twoja firma powinna zdecydować się na hosting czy na hoteling zależy m.in. od bieżących potrzeb i zasobów własnych firmy. Jeśli z serwera zamierza korzystać w ograniczonym zakresie, zapewne wystarczy hosting. Jeśli natomiast firmie potrzebny jest zaawansowany osprzęt, specjalistycznie skonfigurowany do ściśle określonego rodzaju pracy, np. z mocno wyspecjalizowanym oprogramowaniem, a sprzęt powinien być mocny, wymaga się od niego wiele, korzystniejszy może być hoteling. Jest to kwestia, jak najbardziej, do rozmyślenia.

2 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

2 odpowiedzi na „“Hosting a hoteling – główne różnice””

  1. Orden pisze:

    hoteling? A nie po prostu kolokacja?

  2. d3Xt3r pisze:

    Na jedno wychodzi :)

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: