Strona główna Sieć Wi-Fi Czy wiesz, czym jest repeater wi-fi?

Czy wiesz, czym jest repeater wi-fi?

przez CoreBlog
router wifi

Podczas korzystania z sieci wi-fi zdarzyć się może, że prędkość połączenia nagle się zmniejszy, lub zostanie ono całkowicie zerwane, choćby w wyniku awarii, czy też prac przeprowadzonych przez operatora sieci. Jeśli jednak sytuacja taka ma miejsce często, a jakość połączenia internetowego nie jest naszym zdaniem komfortowa, warto zaopatrzyć się w tak zwany repeater wi-fi. Co to za urządzenie, kiedy je zakupić i czym kierować się podczas jego wyboru? 

Czym jest i jak działa repeater wi-fi? 

Repeater wi-fi czasem określany jest także mianem wzmacniacza zasięgu – i nazwa ta najlepiej opisuje zasadę jego działania. Jest to urządzenie o (najczęściej) stosunkowo niewielkich wymiarach, które wyposażone jest w specjalne anteny, odbierające sygnał przekazywany z routera. Sygnał ten zostaje następnie wzmocniony, a następnie przekazany dalej – do znajdujących się w domu urządzeń takich, jak komputery, smartfony, czy też telewizory. Głównym zadaniem takiego urządzenia jest zatem poprawienie jakości bezprzewodowego połączenia internetowego, poprzez wzmocnienie sygnału routera.

Oczywiście, wszystko odbywa się bez potrzeby wykorzystania jakichkolwiek kabli -nawet, jeśli w danym pomieszczeniu instalujemy więcej, niż jeden repeater wi-fi. Czyni to korzystanie z niego o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym – czy jednak w ogóle warto zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału wi-fi?

Kiedy warto kupić repeater wi-fi?

Repeater wi-fi to urządzenie, które poprawi komfort korzystania z sieci bezprzewodowej w każdym domu. W niektórych przypadkach jego zakup jest jednak wysoce zalecany – przeanalizujmy zatem kilka z nich.

  • Gdy ściany wykonane z materiałów tłumiących zasięg. Niektóre rodzaje materiałów, z których konstruowane są ściany, na przykład żelbet, dość mocno blokują sygnał wi-fi. Warto zaopatrzyć się w repeater, jeśli siła sygnału w pomieszczeniach oddalonych od routera jest znacznie niższa, niż powinna.
  • Aby poprawić jakość wi-fi na piętrze lub w ogrodzie. Nie ma co liczyć, że jakość połączenia wi-fi w ogrodzie, czy na piętrach, gdzie nie ma routera, będzie odpowiednia. Wzmacniacz sygnału wi-fi zwiększy komfort korzystania z sieci w całym domu.
  • Gdy sygnały sieci wzajemnie się zagłuszają. Może bowiem zdarzyć się tak, że w okolicy jest wiele różnych źródeł sygnałów. W takim przypadku mogą one mieć na siebie negatywny wpływ, zagłuszając się nawzajem.

Jak wybrać repeater wi-fi?

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii – czyli tego, na co warto zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie.

Bardzo ważne jest, by urządzenie spełniało wysokie standardy wi-fi. Symbol standardu zapisany jest w formacie 802.11+ litera/y określające standard. Najlepszym wyborem będą przedłużacze wi-fi o symbolach n oraz ac, jako że standardy te zapewniają najwyższą jakość połączenia. 

Bez wątpienia bardzo ważna jest szybkość transmisji, jaką jest w stanie osiągnąć repeater wi-fi. O ile tanie modele zapewniają wyniki do 300-400 Mbps, na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane urządzenia, osiągające prędkość nawet do 1000 Mbps.

Wreszcie, warto zwrócić też uwagę na obsługiwane częstotliwości. Każdy repeater wi-fi obsługuje pasmo 2.4GHZ, ale to właśnie ono często bywa zatłoczone, dlatego warto zdecydować się na opcję obsługującą także pasmo 5 GHZ. 

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

Ziono 1 lipca, 2022

Mam w domu repeatery. Jeden w najodleglejszym miejscu na parterze, a drugi na piętrze. Świetne rozwiązanie na poprawę zasięgu wifi.

Napisz komentarz