Calc – zmiana liczb rzymskich na arabskie

Rzymski system zapisywania liczb, mimo swego tysiącletniego wieku, wciąż bywa wykorzystywany w niektórych przypadkach, choćby przy zapisie stuleci. Jest to dość elegancki sposób przekazywania sobie informacji liczbowych, choć momentami niewygodny. Szczególnie w przypadku dużych liczb, gdzie nieprzyzwyczajonemu człowiekowi do tego systemu ciężko ocenić o jaką tak właściwie liczbę chodzi. Na szczęście mając OpenOffice można z tym sobie świetnie poradzić.

Wszystko za sprawą jednej prostej funkcji, dzięki której arkusz kalkulacyjny Calc szybko zamienia liczby z systemu rzymskiego, na bardziej nam przyjazny arabski. Spójrz na przedstawiony przykład i powiedz, czy jesteś w stanie ocenić o jaką liczbę chodzi?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi: „tak” to przeliczenie tego na bardziej przyjazne nam wyrażenie zajęło ci pewnie chwilkę czasu. A wystarczyłoby gdybyś wpisał w dowolnej komórce arkusza kalkulacyjnego wyrażenie =ARABIC(???), gdzie zamiast trzech znaków zapytania w nawiasie podałbyś adres komórki z liczbą rzymską lub wpisał ją własnoręcznie. Wówczas Calc sam dokonałby odpowiedniego przeliczenia.

W ten oto sposób szybko możemy się dowiedzieć, że MMLXXXIV to nic innego jak 2084. Prawda, że brzmi dużo przyjaźniej?

Jeśli często korzystać z rzymskiego systemu zapisu liczb to możesz sobie nawet stworzyć specjalny kalkulator w Calc, który będzie przeliczał ci wszelkie wprowadzone liczby.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: