7-Zip – kompresja najwyższej próby!

Program do archiwizacji plików to jedno z podstawowych narzędzi, jakie powinniśmy mieć na swoim komputerze. Bo dzięki niemu możemy zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez pliki nam niezbędne, ale używane „raz na ruski rok”. Przyda się też przy ściąganiu plików z internetu, które przecież nierzadko są spakowane archiwizerem. Z racji, że tego typu programów na rynku jest sporo – powiem wam jaki najlepiej wybrać.

Jeśli interesujesz się tematem, nie będzie dla ciebie żadną niespodzianką, że zaproponuję 7-Zip. Gdyż to właśnie ten darmowy archiwizator uznawany jest za najlepszy w swojej kategorii. Jego algorytm pozwala na osiągnięcie najwyższych wyników kompresji, a prostota obsługi sprawia, że jest przyjazny nawet dla najbardziej początkujących użytkowników.

Aby spakować plik przy pomocy 7-Zip wystarczy w oknie głównym programu znaleźć interesujący nas plik lub folder, a następnie kliknąć w lewym górnym rogu ikonę symbolizującą zielony plus – Dodaj.

W następnym oknie ustawiamy jakość kompresji. Będą to m.in. rozszerzenie pliku wyjściowego (zip, 7z, tar, wim), stopień kompresji, czy rozmiar woluminów (jeśli plik ma być podzielony na części – to właśnie tu ustalamy maksymalną wielkość jednej zarchiwizowanego fragmentu).

Po zatwierdzeniu program przechodzi do operacji kompresji zaznaczonych plików. Zależnie od wprowadzonych przez nas ustawień czynność ta będzie trwała krótko (w przypadku niskiej kompresji), bądź bardzo długo (jeśli kompresja ma być duża). Od ustawień zależy też efekt końcowy naszych działań – plik będzie skompresowany minimalnie, np. jego wielkość zmniejszy się ledwie o 1%, bądź też jego duża kompresja pozwoli na zmniejszenie zajmowanej przestrzeni dyskowej o 10% czy więcej.

W celu rozpakowania archiwum wystarczy kliknąć na odpowiednim pliku dwukrotnie LPM i w wyświetlonym oknie kliknąć ikonę niebieskiego minusa – Wypakuj, a następnie podać folder docelowy.

Informacje o programie:
Nazwa: 7-Zip
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

2 komentarze
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

2 odpowiedzi na “7-Zip – kompresja najwyższej próby!”

  1. Ja pisze:

    Folder 170 MB po kompresji ULTRA ma 169 MB :/

    • awass pisze:

      To zależy co kompresujesz jeśli w folderze masz same JPG który to format już jest dobrze skompresowany to i sam katalog nie zejdzie bardziej z wielkością. Jeśli natomiast masz tam Wordy albo pliki TXT to już sprawa będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*