Strona główna Ciekawostki Zawód: moderator (community manager)

Zawód: moderator (community manager)

przez CoreBlog
working in free space 4

Moderator mógł się dawniej kojarzyć z internetowym pasjonatem, czy wręcz maniakiem, który poświęcał wszelki wolny czas, by pilnować treści wpisów na forach czy komentarzy na portalach www. Po części jest to prawda. Jednak po drugiej części jest to też sposób na życie… zawodowe.

OD WOLONTARIUSZA DO PROFESJONALISTY
Wielu z moderatorów, którzy dziś za swoje usługi pobierają wypłaty, rozpoczynało od oferowania swych umiejętności i czasu w zamian za przysłowiowe „dziękuję”. Jest to w pewnym sensie naturalny stan rzeczy. Najpierw, będąc fascynatem jakiegoś hobby, oddawał się w pełni dla for, które tego hobby się tyczyły. Angażował się w to, z chęcią pilnując porządku treści i dyskusji prowadzonych na stronie. Zyskiwał doświadczenie, zapoznawał się z zachowaniami społeczności, dowiadywał się jak najlepiej reagować na różne sytuacje… a później, jak to bywa i w innych zawodach, mając spore doświadczenie mógł zażądać zapłaty za wykonywaną pracę. Szczególnie jeśli ta wykonywana była sumiennie i rzetelnie. A wiele for internetowych potrzebuje i poszukuje profesjonalnych tzw. community manager`ów.

working in free space 4
Moderator może pracować wszędzie… gdzie jest internet / foter.com

DLA KOCHAJĄCYCH SWOBODĘ
Nie ulega wątpliwości, że bycie moderatorem to zajęcie dla ludzi, którzy cenią sobie swobodę. I nie mają tu żadnego znaczenia argumenty, że jest się przykutym do danego forum czy portalu na całe dni.

Po pierwsze, moderator może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi, byleby mieć dostęp do komputera wpiętego w światową sieć. Można więc pracować i zarabiać pieniądze w trakcie urlopu na Mazurach czy Malediwach.

Po drugie, zawód moderatora opiera się o nienormowany czas pracy. Użytkownicy będą na forum pisali o każdej godzinie (czy komentowali artykuły na portalu), zarówno rano, po południu, jak i wieczorem. Nie ma więc sensu wyznaczanie 8-godzinnego czasu pracy, np. od 7 do 15, bo reszta dnia (i nocy) pozostaje niemoderowana. Ale wystarczy, że community manager zaloguje się na swoje konto na 10-15 minut raz na jakiś czas, raz na godzinę czy dwie, by skontrolować ewentualne nowo wprowadzone treści na stronie www.

Po trzecie, moderator może pilnować forum, które zajmuje się tematyką jemu bliską, jego hobby. Jest to więc podwójna satysfakcja! Ze świecą szukać równie zadowalającego zawodu.

Jak więc widać, czasem poświęcenie swojego wolnego czasu na zajęcie, które lubimy, a które nie przynosi nam żadnego dochodu, może z czasem owocować. Owocować w postaci drobniejszych lub większych przelewów za wykonywaną pracę. A ponadto bycie moderatorem to fajna sprawa, bo prócz czynności zawodowych można w ten sposób rozwijać swoje hobby i poznawać nowych ludzi.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz