Strona główna Linux Projektuj z LibreCAD

Projektuj z LibreCAD

przez CoreBlog
LibreCAD pentagon

ikona librecadSpołeczność darmowego oprogramowania jest szeroka i obejmuje nie tylko software niezbędny w typowo biurowej pracy – edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych. Społeczność ta sięga również po bardziej zaawansowane narzędzia, jak chociażby po oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo. Przykładem na to jest LibreCAD.

I choć zajmuje on niewiele przestrzeni dyskowej i jest zupełnie darmowy, nie musi stawiać się w rzędzie ze swoimi komercyjnymi konkurentami zawstydzony i pełen kompleksów. Wręcz przeciwnie, może stać przy nich z uniesioną głową. Bo to narzędzie na prawdę bogate w funkcje, umożliwiające przeprowadzanie wielu operacji niezbędnych w procesie projektowania.

Co ważne LibreCAD obsługuje również język polski, co możemy ustawić już z pozycji okna startowego programu, gdzie zapytani zostaniemy o:
Default Unit (jednostki domyślne)
GUI Language (język graficznego interfejsu użytkownika)
Command Language (język komend)

01 startowa

Główne okno programu może wyglądać dość przyjaźnie i znajomo dla tych, którzy pracowali już na jakiejś wersji oprogramowania CAD. Jest ono proste, nieskomplikowane, a przez to bardziej czytelne, intuicyjne, można je więc szybko sobie przystosować.

02 strona glowna

Projektowanie różnych elementów przy pomocy LibreCAD to zadanie niespecjalnie trudne, gdyż zawiera on na prawdę dużą liczbę funkcji, w znacznej mierze dostępnych z poziomu paska menu. Możemy tworzyć rozmaite kształty, linie, punkty, kąty, wymiarować je, dowolnie przekształcać i formować. Bogactwo opcji pozwala również na takie konfigurowanie programu, aby był on jak najbardziej dla nas przyjazny, dlatego możemy dowolnie ustawiać sobie siatkę pomocniczą, czy włączać przyciąganie elementów do siatki… Liczba funkcji i możliwości jest porównywalna do swoich wielkich konkurentów, takich jak AutoSketch, czy AutoCAD… a przy tym koszty instalacji LibreCAD są zdecydowanie niższe. Żeby nie powiedzieć, że żadne.

03 zaprojektowane cos

Jeśli projektujesz, bądź projektować zamierzasz, czy chcesz się tego dopiero nauczyć – LibreCAD będzie doskonałym wyborem. Nie zapłacisz za niego nic, więc jeśli uznasz, że to zajęcie nie dla ciebie, nie wywalisz pieniędzy w błoto. Program ten docenią również studenci, którzy jak to zwykle bywa, w swoim skromnym akademickim życiu szukają oszczędności, a zarazem nie chcieliby stracić na jakości. Tym bardziej, że profesorskie oko jest bardzo wyczulone na wszelkie niedoskonałości. A tych ostatnich LibreCAD pozwoli ci się pozbyć, pomoże ci zaprojektować najwyższej próby elementy, na taką ocenę, na jaką zasługują twoje rzeczywiste umiejętności…

Informacje o programie:
Nazwa: LibreCAD
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

2 komentarze

Seweryn 26 czerwca, 2018

Jestem entuzjastą darmowego oprogramowania i z nadzieją spojrzałem w stronę libre cad. Tym bardziej, że nie jestem zbyt wymagający, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania “domowe”.

I raz na jakiś czas próbuję użyć librecada (chociażby dlatego, że jest pod ręką) i za każdym razem przekonuję się, że to drewno a nie program.

Jest zupełnie nieintuicyjny i bardzo komplikuje nawe najprostsze sprawy. Nawet ciężko skorzystać z jego funkcji, gdyż źródła pomocy i rozwiązań są okropnie rozproszone i nieprecyzyjne. Np. ciężko sprawdzić jak narysować prostą linię o określonej długości. Niby proste, ale nieintuicyjne i droga dotarcia do tak podstawowej informacji jest zbyt długa. Więc jak sobie pomyślę, że są tam jeszcze troche bardziej skomplikowane funkcje to mi się odechciewa, gdyż czas poświęcony na naukę tego programu będzie zbyt długi w stosunku do korzyści. I tak wybieram stare (bo z 2007) proste intuicyjne studenckie rozwiązania zainstalowane na systemie wirtualnym.

Robert Pyt 20 stycznia, 2020

LibreCAD jest w zasadzie jedyną darmową sensowną opcją kreślenia rysunków 2D. Do tej pory używałem DraftSight, który niby też był darmowy. Niby, bo jak się okazało wraz z końcem 2019r skończyła się także jego darmowość. Teraz trzeba płacić za komercyjną wersję albo… wrócić do LibreCADa. Wybrałem to drugie rozwiązanie. Po co wydawać pieniądze na coś co można mieć za free. Proste.

Napisz komentarz