Strona główna Technologia Nowe technologie w nauczaniu, czyli jak zrewolucjonizowano szkolnictwo

Nowe technologie w nauczaniu, czyli jak zrewolucjonizowano szkolnictwo

przez CoreBlog
akademiapanakleksaaudiobook

Jeszcze do niedawna edukacja kojarzyła się wyłącznie z książkami w formie papierowej i wielogodzinnym siedzeniem w ławce. Współczesne szkoły znacząco różnią się jednak od placówek edukacyjnych, które pamiętają nasi dziadkowie. Dynamiczny postęp technologiczny sprawia bowiem, że współczesna nauka jest zdecydowanie bardziej skomputeryzowana. Dzięki temu uczniowie mogą szybciej przyswajać nową wiedzę, a także chętniej poszerzają swoje horyzonty.

Nowe technologie w nauczaniu młodzieży – które odgrywają największą rolę?

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w nowoczesnych szkołach są dzienniki elektroniczne. Dzięki ich zastosowaniu nie ma konieczności prowadzenia papierowych dzienników, a wszystkie postępy uczniów są umiejscowione w jednym miejscu, do którego dostęp mają rodzice. Pomimo że udogodnienie to jest obecnie stosowane w niemal wszystkich szkołach, to jeszcze przed kilkoma laty było wyłącznie melodią przyszłości. W obecnych czasach dzienniki elektroniczne są jednak obligatoryjnym elementem umożliwiającym łatwiejsze kontrolowanie swoich stopni szkolnych. Coraz więcej szkół korzysta również z innowacyjnych metod nauczania. W tym celu sporo placówek sięga po tablice interaktywne czy tablety. Z ich pomocą tworzenie notatek oraz aktywizacja uczniów jest o wiele prostsza. Co ciekawe, tablice interaktywne popularnie stosuje się nie tylko w szkołach średnich, ale również podstawowych. Dzięki nim dzieci od najmłodszych lat mogą przyzwyczajać się do korzystania z urządzeń technologicznych. 

E-learning, czyli synonim nowoczesności – dlaczego jest tak popularny?

Jednym z najbardziej wyrazistych dowodów na unowocześnienie nauczania jest coraz większa popularność nauki zdalnej. Pomimo że uczniowie przez długi czas byli do niej zmuszeni z powodu pandemii koronawirusa, to po zakończeniu przymusowej kwarantanny spora część młodzieży postanowiła kontynuować edukację w warunkach domowych. Taka forma nauki ma swoje minusy, aczkolwiek cechuje się również wieloma zaletami. Najważniejszą jest oczywiście duża ilość wolnego czasu, którą nastolatkowie mogą wykorzystać na samodoskonalenie się i zdobywanie nowych umiejętności. Co więcej, taka odmiana edukacji jest pomocna dla osób mających problemy w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Świetnie sprawdza się więc u introwertyków i uczniów ceniących sobie spokój. W Polsce e-learning nadal nie jest tak popularny jak za granicą, aczkolwiek coraz więcej osób dostrzega jego zalety. Wiele wskazuje więc na to, że w najbliższych latach znaczenie nauki z użyciem laptopa wzrośnie jeszcze mocniej.

Nowoczesna forma czytania lektur, czyli jak ułatwić sobie życie

Lektury to jeden z głównych koszmarów większości uczniów. Aby było one przyjemniejsze oraz znacznie szybsze pod kątem czytania, warto korzystać z innowacyjnych rozwiązań przyspieszających poznawanie fabuły. Jednym z nich jest wykorzystanie audiobooków. Dzięki ich zastosowaniu dzieci mogą nie tylko szybko, ale również efektywnie uporać się ze wszystkimi książkami. Mają one wiele walorów, wśród których szczególnie istotna jest jednak wielofunkcyjność. Z pomocą audiobooków dzieci mogą bowiem nie tylko poznawać treść danego dzieła literackiego, ale również wykonywać jednocześnie inne obowiązki domowe. Spektrum ich przymiotów jest więc na tyle szerokie, że powinny one kapitalnie sprawdzić się zarówno u młodzieży, jak i u młodszych osób. Jedną z najciekawszych pozycji z tej kategorii jest Akademia Pana Kleksa audiobook. Świetnie sprawdzi się on u osób, które lubią fascynujące opowieści. 

Dynamiczny rozwój technologiczny – czy poprawia jakość nauki?

Stosowanie dzienników elektronicznych, tablic interaktywnych, e-booków czy tabletów ma za zadanie ułatwić życie nie tylko nauczycielom, ale również ich podopiecznym. Dzięki zastosowaniu urządzeń technologicznych nauka może być bowiem o wiele prostsza w przyswojeniu. Co więcej, nowoczesne formy edukacji są bardziej przyjazne dla młodzieży. Dzieci chętniej korzystają bowiem z wirtualnych gadżetów niż z tradycyjnych metod nauczania. Dlatego też nabywają one większą chęć i energię do zdobywania cennej wiedzy oraz rozwijania się pod kątem intelektualnym. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz