Strona główna Linux Knoppix – Linux bez instalacji

Knoppix – Linux bez instalacji

przez CoreBlog
knoppix logo e1314085912716

knoppix logo e1314085912716O Linuxie słyszał już chyba każdy, ale zarazem stosunkowo niewiele osób korzysta z jego możliwości. Z czego to wynika? Ze strachu przed nowością, przed czymś innym? Z niewiedzy? Z obaw, że człowiek sobie nie poradzi? Pewnie każda z tych opcji, plus tysiąc innych. A można w łatwy i „nieinwazyjny” sposób przetestować sobie ten system na własnym komputerze. Wystarczy ściągnąć z internetu Knoppix`a, wypalić na płycie i uruchomić go…

…bo Knoppix to jedna z wielu kompilacji tego open source`owego systemu operacyjnego, jednak ta dla odmiany uruchamiana jest z bootowalnej płyty CD lub DVD. Komputer czyta dane z nośnika optycznego i wrzuca do pamięci RAM, przez co skorzystanie z tej edycji Linuxa nie pozostawia w naszym komputerze żadnych śladów, ani też nie pozbawi nas żadnych danych z dysku. Możemy się jednak „z grubsza” przekonać „jaki jest Linux”, przy czym na poprawkę musimy brać fakt, że będzie działał on nieco wolniej niż standardowo, kiedy byłby zainstalowany na dysku.

Aby uruchomić Knoppixa z interfejsem graficznym (takim jak Windows) wystarczy podczas jego startu (kiedy wyświetli się logo tej wersji Linuxa) kliknąć klawisz F2, a następnie po przeładowaniu obrazu wpisać komendę „knoppix” i kliknąć ENTER.

Po dłuższym ładowaniu się systemu (czas ten, jak już wspomniano, wynika z ograniczeń prędkości czytania danych z nośników optycznych) naszym oczom ukaże się całkiem estetyczny ekran z otapetowanym pulpitem i paskiem, z którego otrzymujemy dostęp do różnych narzędzi wbudowanych w system.

2

A tych w tej kompilacji być może nie jest nazbyt wiele, ale na pewno wystarczająco, by ocenić jak sprawuje się system w podstawowej pracy. Jest tu m.in. popularny zestaw narzędzi biurowych – LibreOffice (odpowiednik OpenOffice) z edytorem tekstu, grafiki oraz arkuszem kalkulacyjnym na czele. Swoje miejsce znalazł też pakiet graficzny GIMP oraz przeglądarka internetowa IceWeasel. To oczywiście tylko kilka podstawowych elementów tego systemu, który jest znacznie bardziej rozbudowany.

Najważniejsze jest jednak to, że Knoppix pozwala nam na zaznajomienie się z Linuxem i jego możliwościami. Jego uruchomienie nie wymaga ani instalacji, ani zbyt wiele czasu. Oczywiście samo działanie jest nieco spowolnione z racji wczytywania go „w biegu” z płyty CD lub DVD, ale to się wydaje zupełnie zrozumiałe. Tak czy inaczej, warto zainteresować się tym wydaniem tego darmowego systemu.

LINK:
Download

Powiązane artykuły

Napisz komentarz