Strona główna Linux Mobilne Linuksy

Mobilne Linuksy

przez CoreBlog

Zdecydowana większość użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych zaopatrzonych w Androida, zresztą są z tego bardzo zadowoleni. Są i tacy, którzy chwalą sobie Windowsa. Ale nie zapomnijmy i o tym, że najpopularniejszy darmowy system operacyjny – Linuks – dostępny jest również w odmianach mobilnych. I to w kilku wersjach! O nich właśnie chciałem wam dzisiaj opowiedzieć.

MOBLIN – wersja ta, oparta o środowisko GNOME Mobile i interfejs graficzny Clutter, zainicjowana została przez firmę Intel. Na celu miała przede wszystkim maksymalne wykorzystanie możliwości procesorów Atom (wydajne wykorzystanie grafiki, szybkie uruchamianie systemu, oszczędzanie energii). Świetnie zaprojektowany interfejs łączy w sobie najlepsze elementy zaczerpnięte nie tylko z Linuksa, ale i z Windowsa. Ogromnym plusem Moblina jest szybkie instalowanie nowych aplikacji oraz rozbudowane elementy społecznościowe i multimedialne. Niestety mogą być problemy z rozpoznawaniem sprzętu, a także z niepełnym tłumaczeniem na język polski.

JOLICLOUD – choć na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzec to system ten oparty został o Ubuntu, być może głównie dlatego, że interfejs jest typowo internetowy (jest to jednak plusem). W przeciwieństwie do wyżej opisanego Moblina ma on wysoką zgodność ze sprzętem dostepnym na rynku. Kolejne zalety Jolicloud to bezproblemowa obsługa połączeń sieciowych (WiFi) oraz dostęp do AppCenter. Niestety może tu również wystąpić problem z dostępem do polskiego wydania.

LINUX MINT – są różne wersje „miętowego” Linuksa, lecz ta podstawowa oparta została o dystrybucję Ubuntu oraz środowisko graficzne GNOME (jest również ze środowiskiem KDE, Xfce, Fluxboks). Co go charakteryzuje? Nowoczesny i elegancki wygląd, jeśli chodzi o kwestie estetyczne, natomiast w przypadku kwestii technicznych będą to: dobra wydajność, stabilność oraz bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na to, iż z „miętusem” dołączony jest dobry zestaw specjalnie wyselekcjonowanych aplikacji (m.in. oprogramowanie do obsługi multimediów Flash i Java oraz zestaw narzędzi oraz modyfikacji). Występuje tu jednak typowy problem z polską wersją oraz z obsługą sprzętu.

UBUNTU NETBOOK EDITION (UNE) – jak sama nazwa wskazuje UNE oparty został o dystrybucję Ubuntu. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż przystosowany został do procesorów Atom oraz do małych wyświetlaczy, maksymalnie wykorzystując ich niewielką powierzchnię. Interfejs graficzny jest atrakcyjny, wąski boczny pasek oszczędny w miejsce zawiera skróty do najważniejszych, najczęściej używanych aplikacji. Niestety ma dość spore zapotrzebowanie na zasoby systemowe (np. 2 GB pamięci RAM), więc najprędzej sprawdzi się w netbookach lub silnych sprzętowo tabletach.

Generalnie mobilne linuksy charakteryzuje dość spora innowacyjność oraz maksymalizacja wykorzystania zasobów i niewielkich ekranów. Ładny wygląd i dobre działanie może skusić niejednego użytkownika małych „urządzeń komputerowych”. Dlatego warto się im przyjrzeć z bliska.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz