Strona główna Ciekawostki Gdzie najtaniej robić zakupy elektroniczne?

Gdzie najtaniej robić zakupy elektroniczne?

przez CoreBlog
piggy savings bank 7 l

buying-online-tipsO ile nasze życie różni się choć trochę od tego prowadzonego w dzikiej puszczy, funkcjonowanie bez coraz nowszych sprzętów elektronicznych staje się naprawdę trudne. Wymiana telefonu co dwa lata (a najlepiej co sezon), nowszy komputer, większy telewizor, energooszczędny sprzęt AGD, a także masa gadżetów ułatwiających życie codzienne nie jest już niczym niezwykłym.

Nawet osoby, które nie przykładają dużej wagi do nowinek technologicznych, zmuszone są co jakiś czas wymienić sprzęt na nowy, gdyż producenci przestają wspierać starsze modele swoich produktów. Jak znaleźć najtańsze sprzęty na rynku? Niżej prezentujemy kilka rad na oszczędzanie na zakupach elektronicznych:

Promocje w sklepach stacjonarnych

Oszczędzać można w tradycyjnych sklepach stacjonarnych – tu promocje najczęściej uzależnione są od czasu kupna produktu. Zakupy sprzętów elektronicznych warto robić w okresie po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy wyprzedawane są zeszłoroczne modele telewizorów czy komputerów, a na wystawach pojawiają się ich nowsze zamienniki. Planując zakupy warto pamiętać o pewnym amerykańskim wynalazku – tzw. Black Friday. „Czarny piątek” wypada tuż po Święcie Dziękczynienia i  oznacza początek przedświątecznego szaleństwa zakupów. Tej nocy kupujący w sklepach stacjonarnych mogą liczyć na ponadprzeciętne obniżki – również na sprzęt elektroniczny. To klasyczna sytuacja win-win, w której sprzedawcy osiągają ponadprzeciętny obrót, a kupujący mogą liczyć na duże promocje. W Polsce Black Friday staje się coraz popularniejszy, a w tym roku wypada 28 listopada.

Oszczędzanie na elektronice w sieci

Odpowiednikiem Black Friday dla sklepów internetowych jest tzw. Cyber Monday (pierwszy poniedziałek po Black Friday). Dobrym momentem na zakupy elektroniki w sieci jest również Dzień Darmowej Dostawy organizowany w sklepach online zazwyczaj w grudniu.

To właśnie zakupy w Internecie dają najwięcej możliwości oszczędzania na produktach elektronicznych. Poszukiwacz sprzętu swoje pierwsze kroki kieruje najczęściej na portal aukcyjny Allegro, na którym wiele sklepów online prowadzi sprzedaż swoich produktów. Wygodnym narzędziem do wyszukiwania najtańszych opcji kupna są porównywarki cenowe takie jak Skąpiec, Ceneo czy Nokaut. Serwisy te zbierają informacje o regularnych cenach pojedynczych produktów i dają możliwość znalezienia najtańszej oferty na rynku. Rosnącą popularnością w obszarze zakupów online cieszą się również portale z kodami rabatowymi, które zbierają aktualnie trwające promocje w sklepach internetowych i często oferują rabaty niedostępne w innych miejscach w sieci. Kupony na sprzęty elektroniczne można znaleźć przykładowo tutaj. Równie ciekawych obniżek warto także szukać na serwisach zakupów grupowych.

Zakupy w Interencie nie muszą ograniczać się do rodzimego rynku. Coraz częściej korzystamy z oferty zagranicznych portali aukcyjnych (np. eBay) czy możliwości wysyłki produktów za granicę. Za zakupami elektronicznymi warto rozejrzeć się w państawach takich jak USA, Chiny, Wielka Brytania czy Niemcy. Ceny najnowszych smartfonów, tabletów, aparatów czy telewizorów mogą być tam zdecydowanie niższe, ale robiąc świadome zakupy zawsze do wartości zamówienia należy doliczyć koszty wysyłki tych produktów do Polski, podatki i ewentualne cło dla paczek spoza UE (szczegóły dostępne w systemie informacji taryfowej ISZTAR).

Zwyczajowo zakupy do 150 euro zwolnione są z opłaty celnej i obowiązuje na nie wyłącznie 23% podatku VAT. Zakupy elektroniki są całkowicie zwolnione z opłat celnych, podczas gdy za odzież  trzeba odprowadzić 12%, a za buty aż 17% wartości towaru. Podatek od towarów i usług naliczany jest od wartości przesyłki powyżej 22 euro. Małe, nieprzeznaczone na sprzedaż paczki o wartości do 45 euro, mogą dodatkowo zostać zwolnione z podatku VAT, jeżeli zostaną oznaczone jako prezent (ang. gift) oraz nadawca i odbiorca będą osobami fizycznymi.

Aby wyszukiwać najtańsze sklepy w sieci, można skorzystać z zagranicznych porównywarek cenowych, takich jak pricegrabber.com, ideal.co.uk, lub billiger.de. Duże oszczędności przyniesie realizacja zamówień wspólnie ze znajomymi. W poszukiwaniu zagranicznych oszczędności z pomocą przychodzi również serwis eBay, w którym można uruchomić opcję wyszukiwania sklepów z darmową wysyłką.

Co jest istotne w trakcie robienia zakupów za granicą? Jednym z głównych czynników jest konieczność posiadania konta w walucie danego kraju. Alternatywnym rozwiązaniem jest serwis PayPal, który świadczy usługę przewalutowania i używając go, można uniknąć podawania numeru swojej karty kredytowej na zagranicznych serwisach. Ponadto, kupując sprzęt warto sprawdzić warunki gwarancyjne wybranego produktu i zakres ich obowiązywania w Polsce. W trakcie robienia zakupów w USA czy Chinach należy także pamiętać, że sprowadzana elektronika będzie miała inne końcówki w zasilaczach, które nie będą pasowały do polskich gniazdek.

Do it yourself

Na zakupach sprzętów elektronicznych mogą także oszczędzać osoby kreatywne i majsterkowiczne. Kupienie półproduktów i skonstruowanie potrzebnego urządzenia na własną rękę nie jest może najszybszym i najprostszym rozwiązaniem, ale z pewnością daje sporo satysfakcji. Przykładem może być samodzielne zbudowanie obudowy do nawilżacza powietrza, zakupienie i umieszczenie w nim taniego jonizatora, który będzie wytwarzał parę. Osoby znające się na elektronice z pewnością są w stanie przeprowadzać niewielkie naprawy sprzętowe i konstruować własne, użyteczne układy. Działania te nie zrealizują marzeń o najmodniejszym na rynku smartfonie czy aparacie cyfrowym, ale oszczędności będą z pewnością duże.

Rozwiązania dla firm

Jeżeli jesteś właścicielem firmy i potrzebujesz podzespołów do badań bądź testów, możesz poprosić producentów potrzebnych Ci elementów o bezpłatne sample. Często sprzedający zainteresowani wdrożeniem ich komponentów do produkcji, wysyłają klientom bezpłatne próbki. Na sample mogą liczyć także ośrodki naukowe i innowacji. Firmy składające zamówienia na większą ilość produktów mogą także negocjować ceny ze sprzedawcami.

 

Kupowanie tańszych sprzętów elektronicznych często wymaga szeregu poszukiwań, jednak zaoszczędzone kwoty są zdecydowanie tego warte. Warto wiedzieć, że koszt telewizora czy lodówki może się różnić w zależności od wybranego miejsca zakupu nawet o kilkaset złotych. Porówanie cen, skorzystanie z kuponów rabatowych bądź własna inwencja twórcza w takiej sytuacji zdecydowanie się opłacają.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz