Strona główna Linux Calc: zliczanie ilości powtórzeń słowa

Calc: zliczanie ilości powtórzeń słowa

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Jeśli potrzebujesz zliczyć ile razy powtarza się dane wyrażenie w wybranym zakresie danych wprowadzonych do arkusza kalkulacyjnego Calc to właściwie potrzebujesz do tego jednej tylko funkcji. Co prawda odpowiednio przygotowanej, ale i to nie jest trudne do wykonania i zrozumienia. A możliwość ta przydaje się w różnych sytuacjach, choćby do sprawdzenia ile razy kupowaliśmy bądź sprzedawaliśmy dany towar lub ilu pracowników w naszej firmie ma na imię Tomek.

Do tego celu posłużymy się funkcją LICZ.JEŻELI, która w nawiasie zamknięte ma dwie wartości. Pierwsza to zakres danych, które przeczesać ma Calc w poszukiwaniu pożądanego wyrażenia, a druga to kryteria, czyli wartości, jakich poszukujemy.

W naszym przykładzie posłużymy się listą królów polskich, a my będziemy chcieli, aby arkusz kalkulacyjny pokazał nam ilu z nich miało na imię Władysław.

calc licz jezeli

Dlatego też w odpowiedniej komórce tworzymy wpis, który ma taki kształt:
=LICZ.JEŻELI(B3 : B42;”.*”&E3&”.*”)

Pierwsze wartości w nawiasie funkcji to B3 : B24, czyli zakres danych, które ma obejmować poszukiwanie wyrażenia. Wprowadź więc tutaj swój zakres danych, podając odpowiednie adresy komórek.

Druga wartość, jak już wspomniano wcześniej, to wartość wyrażenia, którego będziemy w zakresie danych poszukiwać. W przypadku wpisania samego adresu komórki (tutaj E3), arkusz kalkulacyjny poszukiwałby tylko tych wyrażeń, które brzmią dokładnie tak samo jak wartość komórki E3, czyli „Władysław”. Pomijałby więc każdą komórkę, która ma „coś więcej” i „coś mniej”, tj. np. komórka z wpisem „Władysław Jagiełło” nie stanowiłaby dla programu tej samej wartości co sam „Władysław”, nie zliczałby więc jej. Dlatego musimy podpowiedzieć programowi, aby poszukiwał wszelkich Władysławów, bez względu na ich rodowe pochodzenie, przydomki, nazwiska, numeracje itp.

W tym celu przed adresem komórki E3 i po nim wpisujemy w cudzysłowach kropki i gwiazdki, w takiej postaci: „.*” To dla programu oznacza ni mniej, nie więcej, że zarówno przed słowem Władysław, jak i po nim, mogą występować jeszcze jakieś znaki.

Znaczek & w całej formule jest jedynie łącznikiem, sprawiającym, że Calc ma traktować wartości w cudzysłowach i z komórki E3 jako całość.

Jak więc widać, tak skonstruowana funkcja oddaje nam wynik określający liczbę wszystkich Władysławów w zakresie danych, bez względu na ich przydomki i inne wyróżniki.

ZAŁĄCZNIK:
Plik z przykładem zliczania ilości powtórzeń słowa (plik OpenOffice)

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Adrian 8 maja, 2013

W tym przykładowym pliku wszystko działa, gdy robię to na swoim pliku dostaję wartość 0 X_X

Napisz komentarz