Strona główna Linux Calc – masowa zmiana wartości cen

Calc – masowa zmiana wartości cen

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Prowadzisz sklep internetowy i musisz masowo zmienić w arkuszu kalkulacyjnym ceny wszystkich artykułów, a choćby ze względu na wakacyjną czy świąteczną promocję? Możesz to zrobić ręcznie, ale w przypadku 100… 200… 500… 1000 pozycji, gwarantuje ci to ogrom niepotrzebnej pracy. Niepotrzebnej – bo możesz to zautomatyzować, szczególnie, jeśli wartość wszystkich cen zmienia się o tę samą kwotę, czy o ten sam procent.

Załóżmy, że mamy już stworzoną tabelę z wpisami naszych produktów i ich cenami. Powiedzmy, że wygląda ona mniej więcej tak:

01 tabela

Do tego powinniśmy dodać kolejną kolumnę z cenami, tym razem promocyjnymi (choć nic nie szkodzi pracować na aktualnej kolumnie z bieżącymi cenami, jednak stworzenie nowej kolumny na potrzeby promocji – która prędzej czy później minie – uważam za wygodniejsze). Z boku tworzymy również pole, w którym będziemy wprowadzać mnożnik ceny. To właśnie on będzie decydował o tym, czy cena wszystkich towarów ma być wyższa, czy niższa oraz o jaką wartość. Wpisujemy tam interesującą nas liczbę – np. jeśli ceny mają być niższe o 15%, wpisujemy 0,85 (czyli cena promocyjna ma stanowić 85% ceny podstawowej), jeśli mają być wyższe o 20% to wpisujemy 1,2 itd.

02 rozszerzona tabela

Klikamy w komórkę z wklepanym przez nas mnożnikiem i kopiujemy zawartość do schowka (PPM -> Kopiuj lub przy pomocy skrótu klawiszowego CTRL + C).

Teraz zaznaczamy wszystkie komórki, które mają zostać objęte promocyjną ceną i w pasku menu wybieramy Edytuj, a następnie Wklej specjalnie… (albo od razu przy pomocy skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + V).

03 edytuj wklej specjalnie

W wyświetlonym oknie odznaczamy wszystkie kwadraciki z „ptaszkami”, pozostawiamy zaznaczony jedynie ten o nazwie „Liczby” (w innym przypadku program będzie chciał wkleić również formatowanie skopiowanej komórki – jej obramowanie, kolory, czcionkę itp.). W prawej części okna wybieramy Pomnóż. Klikamy OK i oglądamy efekty naszej pracy.

04 wklej specjalnie

Jak widać, wszystkie zaznaczone ceny wzrosły o podaną wartość, w tym przypadku zostały one przemnożone przez 0,85, czyli de facto zmalały o 15%.

05 cena promocyjna

Możemy też przeprowadzać inne operacje z okna specjalnego wklejania, możemy tam dodawać konkretne wartości (np. 1 zł do każdego towaru), odejmować konkretną wartość, czy też dzielić przez określoną liczbę. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

ZAŁĄCZNIK:
Przykładowy plik z cenami towarów

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Maciej 24 marca, 2015

Dzieki 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz