Strona główna Ciekawostki Bezsenni zinformatyzowani

Bezsenni zinformatyzowani

przez CoreBlog
ikona spanie

ikona spanieJeśli spędzasz dużo czasu przed urządzeniami elektronicznymi takimi jak telewizor, komputer PC, tablet, smartfon itd. i nie wysypiasz się, bo w nocy trudno Ci zasnąć, nie obwiniaj o to przepracowania się nad raportem, czy gier, na którymi siedzisz do późnej nocy. To nie one same w sobie są winne, lecz światło, które emitują urządzenia z ekranami.

Problem ten nie jest nowy – wszak mówią o nim specjaliści już od dawien dawna. Jednakże w ostatnich latach nasila się on ze względu na rosnącą liczbę użytkowników tego typu urządzeń. Nawet telefon może być pod tym względem szkodliwy! Wszak jak mówią eksperci, sam telefon emituje około połowy zwykłego światła pokojowego!

W tym wszystkim jest jeszcze inna ważna sprawa – krótkie fale światła w niebieskiej części widma, które produkowane są w nadmiernej ilości przez nowoczesne monitory LCD – są szczególnie uciążliwe dla organizmu.

Wszystko to powoduje, że organizm „zalany światłem” produkuje mniej melatoniny, która odpowiedzialna jest za dobry sen. Siedząc blisko ekranu monitora i wykonując jakieś prace, oglądając film, czy po prostu przesiadując przed internetem, narażamy się na niekorzystne przestawienie organizmu na tryb „dzienny” czy „półdzienny”. A należy pamiętać, że samo niewyspanie przyczynia się m.in. do spadku naszej wydajności w pracy, czy też sprzyja wypadkom samochodowym (spadek czujności, spowolnienie reakcji, przysypianie za kierownicą). Nie zapomnijcie też, że człowiek niewyspany zachowuje się, jakby w jego organizmie płynęła pewna dawka alkoholu, mimo że go nie spożywał!

2006 pensieri non sogni not dreams indeed l

Rada jest więc jedna – nie korzystaj z komputera, telefonu czy tableta przez 2 godziny przed snem! Tak, aby organizm mógł się powoli przestawić na nocny tryb życia… więc usiądź i poczytaj sobie książkę przy dobrym, zdrowym świetle, przespaceruj się z psem, albo usiądź na balkonie czy tarasie i poobserwuj gwiazdy rozmyślając o tym… co chciałbyś, aby Ci się przyśniło.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz