Strona główna Ciekawostki Zdrowa praca przy komputerze

Zdrowa praca przy komputerze

przez CoreBlog
g1395

g1395Korzystając intensywnie z komputera musimy pamiętać o zdrowej pozycji siedzenia i odpowiednim przystosowaniu stanowiska pracy, by nie wpływało to niekorzystnie na nasze zdrowie. Bo w innym przypadku grożą nam: bóle kręgosłupa, pogorszenie wzroku, syndrom Sicca, problemy z nadgarstkiem, zaburzenia krążenia kończyn dolnych, a nawet impotencja. A chyba tego nie chcesz?

STANOWISKO PRACY
W znacznej mierze właściwa pozycja ciała podczas pracy przy komputerze zależy od samego stanowiska pracy. Odpowiednio przygotowane pomaga siedzieć zdrowo. Dlatego też dobrze by było, gdyby oczy znajdowały się na wysokości górnej krawędzi ekranu, w odległości ok. 50 – 70 cm od monitora. Fotel powinien być osadzony na takiej wysokości, by nogi zgięte były pod kątem prostym, a stopy płasko opierały się o podłogę. Blat biurka najlepiej gdyby znajdował się na wysokości łokci. Nie zapomnijmy też o odpowiednim oświetleniu, najlepiej dziennym (słonecznym), a jeśli już stosujemy sztuczne to niezbyt ostre, lecz też nie za słabe o odpowiedniej barwie, jednocześnie nie może ono świecić bezpośrednio w oczy (żarówka winna być ukryta przed bezpośrednim spojrzeniem). Otwarte okno zapewni dopływ świeżego powietrza. Zimą nie zapomnijmy o ogrzewaniu (lecz bez przesady!), a latem o klimatyzacji, które pozwolą utrzymać komfortową temperaturę otoczenia w miejscu pracy (najlepiej ok. 21 – 22 stopni Celsjusza).

1204276 glasses on

Złe stanowisko komputerowe to nie tylko popsuty wzrok / sxc.hu

SPRZĘT KOMPUTEROWY
Na nasze zdrowie w miejscu pracy ma również wpływ dobór odpowiedniego sprzętu komputerowego, który będziemy obsługiwać zapewne przez przynajmniej kilka godzin każdej „dniówki”. Dlatego warto zadbać o to, by monitor był ciekłokrystaliczny (a jeśli nie, to powinien posiadać odpowiednią nakładkę filtrującą na ekran). Nie może być on ustawiony na zbyt dużą jasność, by swoim „rażeniem” nie przemęczać oczu pracownika. Jeśli dużo korzystasz z klawiatury, może warto pomyśleć o odpowiednio zagiętej, ergonomicznej klawiaturze, dzięki której nadgarstki nie będą wykręcone pod niezdrowym kątem. Przyda się też podkładka pod myszkę ze specjalną poduszką na nadgarstek, to również poprawia komfort pracy.

PRZYZWYCZAJENIA
Jaka pozycja siedzenia jest najlepsza przy długotrwałej pracy na komputerze? Jedni twierdzą, że wyprostowana, drudzy, że lekko pochylona w tył (plecy przylegające do oparcia)… a najlepiej jest chyba po prostu od czasu do czasu się „powiercić” i zmienić swoją pozycję. Przy czym bezwzględnie należy unikać pochylania się do przodu, w kierunku monitora, bo ani nie jest to zdrowe dla kręgosłupa, ani zbliżanie oczu do monitora nie wpływa na nie dobrze. Musimy też pamiętać o robieniu sobie krótkich przerw, które pozwolą odpocząć wzrokowi i kręgosłupowi, a także rozruszają nogi. Dlatego raz na 20 minut rzuć okiem na odległy punkt, znajdujący się od ciebie kilkadziesiąt metrów (np. za oknem), co pół godzinki wstań i przespaceruj się po biurze, a choćby po to, by sprawdzić, czy kwiaty w doniczkach nie mają za sucho, aby przetrzeć na półce kurze, a jeszcze lepiej połączyć to z delikatnymi ćwiczeniami rąk. Można robić krążenia nadgarstków i rąk w łokciach, powoli krążyć barkami, rozruszać palce, delikatnie rozmasować obolałe palce i nadgarstki, przeciągnąć się, żeby i mięśnie pleców się lekko rozluźniły.

Odpowiednio przygotowane stanowisko komputerowe i kilka drobnych przyzwyczajeń pozwolą ci przez długi czas się cieszyć zdrowiem. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach spędzamy bardzo dużo godzin przed ekranem, najpierw w pracy, a później w domu, relaksując się przy grze komputerowej czy szperając po różnych zakamarkach internetu.

ZOBACZ TEŻ:
Wirusy komputerowe, które zabiją człowieka

Powiązane artykuły

Napisz komentarz