Strona główna Android Android równie (nie)bezpieczny jak BlackBerry

Android równie (nie)bezpieczny jak BlackBerry

przez CoreBlog

Wraz z wypuszczeniem przez koreańskiego producenta urządzeń elektronicznych systemu bezpieczeństwa danych zwanego Samsung KNOX, zapaliło się zielone światełko dla używania urządzeń mobilnych opartych o system operacyjny Android przez komórki rządowe oraz wojskowe w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu Android ma szansę dorównać uważanemu dotychczas za lidera bezpieczeństwa w branży mobile – czyli BlackBerry.

Departament Obrony (Department of Defense) zatwierdził stosowanie Samsung KNOX w smartfonach opartych o Androida przez różne instytucje rządowe wymagające podwyższonego poziomu bezpieczeństwa (póki co dotyczy to tylko urządzeń Galaxy S4, lecz w przyszłości dostępnych będzie więcej modeli).

Jak zauważył Xuxian Jiang z North Carolina State University: „System operacyjny może być zablokowany poprzez technologię, nie ma więc podstaw twierdzić, że Android jest mniej bezpieczny niż inne systemy, takie jak choćby iOS czy BlackBerry”.

Zresztą niebezpieczeństwo w przypadku Androida nie tkwi w nim samym, w jego strukturze, ale raczej w środowisku skupionym wokół tego systemu. Aktualizacja oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu mobilnym bezpośrednio ze strony producenta (z pominięciem GooglePlay) stanowiło dotychczas furtkę dla „dokładania” do kodu złośliwych linijek wykradających dane ze smartfonów i tabletów. Jednakże ostatnie zmiany wprowadzone w działalności GooglePlay, które zakazują zmieniania, wymieniania i aktualizowania kodu binarnego APK poza platformą GooglePlay. Pośrednictwo Google w wymianie danych ma dać użytkownikom większą pewność i bezpieczeństwo.

Prawdziwym testem poziomu bezpieczeństwa dla Samsung KNOX będzie oczywiście użytkowanie tej platformy przez wspomniane instytucje rządowe i wojskowe. Na ostateczny werdykt musimy więc jeszcze poczekać.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Łukasz 24 sierpnia, 2013

Jakiś czas temu słyszałem, że inne telefony mają już to co BB, tz. są równie bezpieczne itd. Ale myślę, że jednak niebardzo, tym bardziej produkty ze stajni Google, gdzie samo oświadcza że prywatność dla niego jest niczym. Podobnie np. z tworzeniem kopii zapasowych w Androidzie które de facto są tak dostępne jak cukierki w sklepiku na osiedli. Android OS w założeniu może i być bezpieczny ale jak się przyjrzeć dokładniej to jest zgoła inaczej 😉

Napisz komentarz