Zawód: tester oprogramowania

Cały proces tworzenia oprogramowania, w tym systemów operacyjnych i gier wideo, jest długi i żmudny. Wymaga on nie tylko dobrych pomysłów, odrobiny talentu, nakładów finansowych i wiedzy programistycznej… ale i testów. Wielokrotnych, nużących, ale niezbędnych do zachowania wysokiej jakości produktu testów. Dlatego w branży tej wzięcie mają nie tylko dobrzy programiści, ale i testerzy oprogramowania.

Zawód ten wymaga nie tylko odrobiny wiedzy, ale i cierpliwości oraz pomysłowości. A to z tego względu, że pracownik taki będzie przeprowadzał na testowanym przez siebie oprogramowaniu setki podobnych do siebie operacji, które mają sprawdzić prawidłowość funkcjonowania algorytmów. Także tester gier wideo nie jest pracą łatwą, wbrew pozorom nie jest to taka sielankowa przyjemność grania w rynkowe nowości. Tester aż do znudzenia musi przechodzić te same lokacje sprawdzając poprawność działania gry, odpowiedni poziom trudności, AI przeciwnika itp.

Ze względu, że jakość pełni istotną rolę w procesie doboru aplikacji przez klientów, twórcy programów muszą zatrudniać całe zespoły testerów. Głównego, który będzie koordynował działania pozostałych, a także tych kilku podrzędnych, którzy zajmą się rozmaitymi funkcjami badanego przez siebie oprogramowania. Ze wszelkich odkrytych błędów tworzy się raporty, które trafiają później do programistów, mających sprawdzić przekazane im uwagi i nanieść odpowiednie poprawki w kodzie źródłowym.

Pomysłowość testera powinna pomóc mu w wymyślaniu ewentualnych kolizji, jakie mogą wystąpić w oprogramowaniu. Pracownik taki wymyśla “bodźce”, raz typowe innym razem niestandardowe, z jakimi spotkać się może tworzona aplikacja, poddaje ją takim “bodźcom” i obserwuje zachowanie programu.

Praca testera ma zapewnić użytkownikom jak najprzyjemniejszą pracę z aplikacją. Ludzie ci sugerują programistom i projektantom korzystne zmiany interfejsu, dbają o stabilność oprogramowania (poprzez wskazywanie błędnie działających funkcji), bezpieczeństwo jego użytkowania (wyłapując luki) oraz bezbłędność jego funkcjonowania, szczególnie jeśli jego zadaniem jest oddanie użytkownikowi określonego pewnymi warunkami wyniku.

To odpowiedzialna praca. Dla czujnych i uważnych.

To ważna praca.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *