Strona główna Ogólna Darmowe edytory tekstu na Androida

Darmowe edytory tekstu na Androida

przez CoreBlog
namierzanie GPS

namierzanie GPSUrządzenia z systemem Android mają coraz większą funkcjonalność, wkraczając na coraz to nowsze pola zarówno rozrywki, jak i pracy. Dziś tablety mogą służyć nam w celach zawodowych, w niejednej dziedzinie dorównując laptopom, będąc jednocześnie od nich bardziej mobilnymi. Nawet zamiłowani pisarze mogą spokojnie zająć się swoim ulubionym zajęciem… Dlatego proponuję przegląd darmowych edytorów tekstów przeznaczonych dla Androida.

WRITER
Pierwszym edytorem, jaki “wpadł” mi w ręce, był właśnie Writer (który nie ma nic wspólnego z Writerem z OpenOffice). Na pierwszy rzut oka prosty, wystarczający dla statystycznego użytkownika, jednak już po kilku minutach można dostrzec pewne niedociągnięcia w aplikacji. Mianowicie przy przejściu Enterem do kolejnych wierszy zdarzało się bardzo często, że edytor przestawał wyświetlać wprowadzany tekst. Dalsza praca odbywała się więc na ślepo. Aby na nowo widzieć tekst, należało wyjść z edytowanego pliku i włączyć go na nowo. Kolejnym minusem jest mała liczba opcji i funkcji wbudowanych w oprogramowanie. Szkoda też, że użytkownik nie ma możliwości wyboru folderu i nazwy edytowanego pliku, program czyni to z automatu.

Na plus można uznać za to wyświetlanie na głównej stronie programu edytowanych we Writerze plików, dzięki czemu można szybciej dotrzeć do tworzonych przez nas tekstów. Ciekawostką jest również to, iż program dla każdego pliku prowadzi statystyki liczby słów, znaków, a także szacowany czas potrzebny na przeczytanie tekstu.

JOTA TEXT EDITOR I JOTA+
Kolejne dwa edytory to tak na prawdę dwie różne wersje tej samej aplikacji. Obydwie mają rozbudowany interfejs (przy czym Jota+ w większym stopniu), przynajmniej jak na warunki Androida. Dziwi z kolei fakt, iż program sam automatycznie nie zamienia małych liter na duże na początku zdań. Można to jednak zmienić w Preferencjach, w dziale Ustawienia wprowadzania, zaznaczając opcję Automatycznie wstawiaj wielkie litery (Auto capitalize). Generalnie cała aplikacja posiada sporo opcji do konfiguracji.

Warto również zauważyć iż praca na kilku plikach tekstowych jednocześnie jest tu prosta z racji zastosowania zakładek.

920 TEXT EDITOR
Najładniejszym wizualnie spośród omówinych tu aplikacji jest bez wątpienia 920 Text Editor. Posiada ładny interfejs z ikonkami m.in. Undo, Redo, Open, Save czy z paletą kolorów. Podobnie jak poprzednie programy, tak i ten operuje na zakładach w przypadku pracy na kilku plikach jednocześnie.

920 Text Editor posiada liczne możliwości konfiguracji programu, zresztą już na starcie wymagane będzie ustawienie automatycznego zamieniania liter na duże na początkach zdań (Preferences -> Other -> Auto capitalize) oraz wyłączenie numeracji linii tekstu (Preferences -> View -> Show linenumbers), która większości użytkownikom do niczego nie będzie potrzebna.

PODSUMOWANIE
Wszystkie wymienione edytory są w pełni darmowe, proste w obsłudze, niewielkie i każdy z nich operuje na plikach TXT. Najlepsze wrażenie wywołały u mnie aplikacje Jota+ oraz 920 Text Editor, z zaznaczeniem iż ten drugi prezentował się lepiej wizualnie.

A żeby udowodnić wam, że na tablecie można pisać dłuższe teksty, powiem wam, że ten właśnie, który teraz czytacie, powstał za wykorzystaniem programu Jota+. I była to całkiem przyjemna i niedługa praca.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

lexUS 1 października, 2012

Ja stawiam na 920 Text Editor. Raz, że ładniej wygląda, dwa, że można pracować na wielu zakładkach jednocześnie, podczas gdy Jota+ w wersji darmowej oferuje jedynie dwie zakładki w jednym czasie. Choć generalnie w obydwu programach pracuje się równie wygodnie, momentami miałem wrażenie, że jednak Jota+ jakby ciut szybciej działała, ale to może zależy od sprzętu. Generalnie programy są porównywalne, ja jednak wybrałem 920 Text Editor i polecam go innym 🙂

Pan Dolin 20 lutego, 2013

Mi też się dobrze pracuje w 920 Text Editor 🙂

Napisz komentarz