Strona główna Ciekawostki Telepraca – przyszłościowa forma zatrudnienia

Telepraca – przyszłościowa forma zatrudnienia

przez CoreBlog

Choć w Polsce telepraca nie cieszy się specjalną popularnością, to warto wiedzieć coś więcej na jej temat. Warto wiedzieć, na czym ona polega i jakie korzyści się za nią kryją. Bo może wówczas i ty zdecydujesz się na taką formę świadczenia pracy na rzecz swojego pracodawcy? O ile twoje stanowisko i funkcja w firmie na to pozwalają. I o ile szef się na to zgodzi.

Telepraca polega na przeprowadzaniu czynności zawodowych poza siedzibą firmy, lecz w kontakcie z przełożonymi, za pośrednictwem urządzeń telekomunikacyjnych. Oczywiście nie każdą formę pracy wygodnie jest wykonywać zdalnie, raczej ciężko wyobrazić sobie zakład mechaniczny, gdzie każdy pracownik siedzi w domu, jeden wiercąc otwory, drugi spawając elementy, a trzeci skręcając śrubami całą konstrukcję. Jednak w przypadku prac biurowych, a szczególnie prac komputerowych, nie ma najmniejszych oporów przed taką formą świadczenia pracy.

W końcu zarówno grafik stworzony przez siebie model 3D, jak i programista opracowany własnoręcznie algorytm mogą przesłać do reszty zespołu przy pomocy maila (czy innych, specjalistycznych narzędzi) i porozmawiać ze współpracownikami na temat ewentualnych uwag przy pomocy komunikatora internetowego.

A jakie są korzyści z telepracy?

Dla pracodawcy – mniejsze koszty utrzymania biura (może posiadać mniejszą powierzchnię), nie musi też kupować dodatkowego sprzętu komputerowego dla zatrudnionego.

Dla pracownika – może pracować w dowolnej chwili (i w dowolnym miejscu na świecie), wykonywać swoją pracę na znanym sobie sprzęcie, czuje się w miejscu pracy nieskrępowany, nie traci czasu na dojazd do firmy itp.

Zamiast korzystać z wyeksploatowanego sprzętu firmowego, można pracować na własnym sprzęcie w domowym zaciszu / foter.com

Telepracę szczególnie docenią osoby niepełnosprawne, czy matki karmiące piersią – mogą wówczas połączyć karierę zawodową z byciem matką. Zresztą, każdy kto będzie mógł powiązać obowiązki zawodowe z rodzinnymi będzie zadowolony z takiego charakteru pracy.

Warto się nad tym zastanowić, jeśli np. jesteś grafikiem, programistą, dźwiękowcem, elektronicznym artystą, webmasterem, copywriterem, projektantem, administratorem www, moderatorem, zawodowym bloggerem, redaktorem, testerem oprogramowania i wiele, wiele innych… Zastanów się, być może i twoje stanowisko pracy daje możliwości, by przenieść je do twojego miejsca zamieszkania?

Powiązane artykuły

Napisz komentarz