Strona główna Ogólna Polski PIONIER sieciowy

Polski PIONIER sieciowy

przez CoreBlog
ikona net

ikona netNa przestrzeni dziejów Polacy byli pionierami w wielu dziedzinach nauki. Myśl naukowa znad Wisły i Odry niejednokrotnie zadziwiała i zmieniała świat. Również i dziś prowadzimy własne, autorskie rozwiązania w dziedzinie IT, jak chociażby szerokopasmowa sieć optyczna nauki PIONIER, która ma całkiem niczego sobie osiągi.

Historia i powstanie PIONIERA wiąże się z Programem budowy infrastruktury informatycznej nauki na lata 1992 – 2000, który w zmodernizowanej formie kontynuowany był w latach 2001 – 2005 i rozwijany jest po dziś dzień.

Ogólnopolska sieć optyczna, w ramach wspomnianego programu, budowana jest od listopada 2001 roku. Już w październiku 2003 roku oddano do próbnej eksploatacji ok. 2600 km światłowodów, na które „puszczono” transmisję o prędkości 10 Gb/s. Pod koniec roku 2006 długość światłowodowego okablowania osiągnęła wartość 4250 km, łącząc tym samym ze sobą ośrodki akademickie z Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Poznania i Warszawy. W 2010 roku sieć PIONIER uzyskała poprzez Poznań połączenie z Hamburgiem.

Ostatecznie budowę projektu PIONIER zakończono wraz z grudniem 2010 roku, osiągając ostatecznie ponad 5917 km długości okablowania światłowodowego. Nie znaczy to jednak, że wraz z tym deadlinem zakończono prace nad projektem. Wręcz przeciwnie, rok później PIONIER rozrósł się do niespełna 6500 km długości, a obecnie trwają prace nad „przyspieszeniem” sieci do przepustowości rzędu 100 Gb/s. Wszystko po to, by spiąć ze sobą w możliwie jak najszybszą sieć centra naukowe w Polsce, łącząc się z analogicznymi sieciami w całej Europie.

Warto zauważyć, iż jest to jedna z pierwszych takich inicjatyw na Starym Kontynencie, stąd też można po raz kolejny pochylić głowę przed polską myślą naukową, jej opracowaniami i rozwiązaniami. Szkoda tylko, że o takich osiągnięciach mało się mówi w popularnych mediach. W końcu przecież po raz kolejny możemy z dumą mówić o naszych rozwiązaniach technicznych.

Więcej informacji znajdziesz pod tym ADRESEM.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz