Strona główna Bezpieczeństwo Minisłownik złośliwego oprogramowania

Minisłownik złośliwego oprogramowania

przez CoreBlog
rect4153

rect4153Jeśli ktoś sądzi, że słowo wirus to jedyne określenie dla złośliwego oprogramowania, wówczas myli się i to dalece. Bo jeśli wspomnę jeszcze o dialerze, keyloggerze i koniu trojańskim, to wciąż będzie zdecydowanie za mało. A to dlatego, że branża IT zna jeszcze wabbity, spy sferiffy i wiele, wiele innych. Wszystko to brzmi dla ciebie co najmniej dziwnie? Spieszę więc z wyjaśnieniami.

ADWARE – jest to co prawda darmowe oprogramowanie, które w trakcie swego działania wyświetla użytkownikowi komputera reklamy, jednak zdarza się, że tego typu software nierzadko ma wbudowane algorytmy szpiegujące użytkownika.

CRIMEWARE – szkodliwe oprogramowanie wykorzystywane do popełniania cyberprzestępstw, polegających na wykradaniu tożsamości w celu uzyskania dostępu do kont internetowych lub informacji poufnych w sektorze finansów i usług.

DIALER – program służący do łączenia z internetem za pomocą modemu poprzez numer dostępowy o wyższych kosztach połączenia, które znacznie zwiększają wartość rachunku telefonicznego. Ze względu na rzadkość korzystania z połączeń modemowych (poprzez linię telefoniczną) w dzisiejszych czasach, dialery są coraz rzadziej spotykane.

ERROR GUARD – wykorzystujące brak świadomości użytkownika oprogramowanie, teoretycznie mające chronić go przed niebezpieczeństwami internetu, faktycznie będące złośliwym oprogramowaniem.

KEYLOGGER – program (rzadziej specjalny sprzęt elektroniczny – przejściówka wpinana pomiędzy klawiaturę a wtyk PC) mający za zadanie skanować klawiaturę i odczytywać dane wprowadzane przez użytkownika, głównie w celu wykradzenia haseł dostępowych.

spyware 4

Cyberprzestępcy na dziesiątki sposobów próbują cię okraść / foter.com

KOŃ TROJAŃSKI – oprogramowanie teoretycznie nieszkodliwe, mające przykuć uwagę użytkownika ciekawą funkcją (dlatego chętnie pobierane przez użytkowników), a faktycznie zawierające ukryty szkodliwy kod, np. szpiegujący.

MALWARE – ogólna nazwa programów zawierających szkodliwy kod.

MALVERTISMENT – nie jest to typowy program, a raczej zainfekowana internetowa reklama on-line, w którą klikają nieświadomi niebezpieczeństwa użytkownicy.

MORALITYWARE – jest to dość nietypowy rodzaj oprogramowania uznawanego za złośliwe, głównie ze względu na jego cel działania, jakim ma być ochrona moralności użytkownika. Kod tego typu np. automatycznie blokuje na zainfekowanym komputerze dostęp do witryn pornograficznych.

POWER VIRUS – oprogramowanie wykonujące konkretne zadanie mające na celu wykorzystać pełną moc procesora w celu jego maksymalnego podniesienia temperatury, a w przypadku braku odpowiednich zabezpieczeń, dąży do jego fizycznego spalenia się. Mimo swej teoretycznie destruktywnej mocy, tego typu programy wykorzystywane są przez overclockerów w celu przeprowadzenia testów na podkręconym procesorze.

RANSOMWARE – program wnikający do komputera użytkownika i szyfrujący część ważnych dla niego danych oraz wyświetlający informację o zaistniałej sytuacji. Ma on zwykle na celu wyłudzenie pieniędzy w zamian za odszyfrowanie danych.

RISKWARE – program, którego autor nie miał zamysłu czynić komuś złośliwości, lecz w wyniku błędów stworzył kod potencjalnie niebezpieczny, wykorzystywany później przez cyberprzestępców.

SCAREWARE – złośliwy program ostrzegający użytkownika o rzekomej infekcji komputera, proponujący zarazem jego oczyszczenie poprzez wykupienie zasugerowanego konkretnego oprogramowania naprawczego (właściwie: fałszywego oprogramowania, będącego jedynie sposobem na wyłudzenie pieniędzy).

SPYWARE – program szpiegujący poczynania użytkownika na komputerze w celu zbierania informacji na jego temat, w tym też zbierania różnych haseł dostępowych do kont użytkownika.

spyware and malware on flickr 4

Rodzajów złośliwego oprogramowania jest wiele, każde działa inaczej, ale zarazem każde ma za zadanie wyrządzić ci szkodę / foter.com

SPY SHERIFF – oprogramowanie teoretycznie służące do walki z oprogramowaniem szpiegującym, a w rzeczywistości zawierające szkodliwe fragmenty kodu.

STEALWARE – program mający na celu okradzenie nieświadomego użytkownika poprzez podmianę numeru konta w przypadku dokonywania przelewów internetowych.

WABBIT – program przeprowadzający ciągle jedną operację, np. powielający jeden plik, do czasu aż wyczerpane zostanie miejsce na dysku komputera.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz