Strona główna Ogólna IRC wciąż żyje!

IRC wciąż żyje!

przez CoreBlog

Pamiętacie początki Internetu w Polsce? Chodzi mi o początki powszechnego internetu, dostępnego nie tylko na uczelniach, ale i w kafejkach internetowych. Któż wtedy nie przesiadywał przed migoczącym ekranem komputera „klikając” z kolejnymi osobami zaczepianymi na IRC-u. Chyba ciężko znaleźć kogoś z tamtejszej generacji, kto by nie wiedział o czym mówię. A wiecie, że IRC wciąż żyje?

Wciąż żyje i ma się całkiem nieźle, choć z pewnością lata świetności tej powstałej w 1988 roku usługi minęły już zapewne bezpowrotnie. Jednak do dziś działają sieci IRC, również w Polsce, spięte przez hub.irc.pl: krakowska i poznańska. Silna w tej sferze jest również Polonia, szczególnie okupująca USA i Australię.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie stare dobre czasy, wystarczy sięgnąć po jeden z klientów obsługujących IRC-a, a tych na internecie znajdziemy sporo. Także w wersji freeware. Warto wymienić chociażby takie tytuły, jak:

Dżony Łoker Lite – lekki, sprawnie działający, posiadający podstawowe funkcje, zajmujący niewiele przestrzeni dyskowej klient polskiego autorstwa (czego zresztą można domyśleć się po nazwie programu).

Hydra IRC – minimalistyczny, jeśli chodzi o rozmiar, a zarazem w pełni funkcjonalny, o sporych możliwościach klient sieci IRC. Ze względu na otwarty kod źródłowy, pozwala na tworzenie różnej maści wtyczek, posiada wbudowany moduł przesyłania plików, ma spore możliwości konfiguracji wyglądu okna.

IceChat – mający duży potencjał klient, posiadający wbudowany silnik skryptowy VBS, dzięki czemu każdy użytkownik może opracowywać własne wtyczki. Umożliwia połączenie z nieograniczoną liczbą serwerów, rozmowy na wielu kanałach jednocześnie oraz dodawanie do książki adresowej. Użytkownicy systemów 64-bitowych będą z niego zadowoleni, gdyż IceChat został pod tym względem przetestowany i działa bez zarzutów.

jIRCii – kolejny klient sprawdzony pod kątem prawidłowego funkcjonowania na systemach 64-bitowych. Podobnie jak poprzednik oferuje możliwość tworzenia własnych modułów dodatkowych, obsługuje połączenie z wieloma kanałami, również z serwerami zabezpieczonymi SSL, posiada wbudowaną opcję przesyłu plików.

KVIrc – aplikacja dostępna zarówno pod Windows`a, jak i MAC`a. Jest to przejrzysty, nieskomplikowany klient, posiadający wszystkie podstawowe i niezbędne funkcje, w tym obsługę SSL i proxy. Dostępny jest także w języku polskim.

Snow-IRC – niby kolejny klient IRC-a, taki sam jak inne, ale posiadający tę zaletę, że można go odpalić bezpośrednio z pendrive, dzięki czemu mamy możliwość działania w naszej ulubionej społeczności z dowolnego komputera.

Visual IRC – przejrzysty i elegancki klient oferujący wiele podstawowych funkcji typowych dla tego rodzaju oprogramowania, posiada jednak ograniczenie pod względem ilości serwerów, z jakimi jednocześnie może się łączyć (max. 10). Jest otwarty na skryptowe wtyczki tworzone przez innych użytkowników.

IRC przyciągał kiedyś tłumy klientów do kafejek internetowych / sxc.hu

Jeśli chcesz przypomnieć sobie stare dobre czasy, kiedy swoje kieszonkowe trwoniłeś na przesiadywanie przed IRC-em w kafejkach internetowych, ściągnij jeden z powyższych tytułów, odpal go i… zanurz się we wspomnieniach. A raczej w IRC-owej społeczności…

A po wyżej wspomniane klienty sieci IRC można zajrzeć m.in. tutaj: LINK

Powiązane artykuły

Napisz komentarz