Strona główna Ciekawostki Internet 30Mbps dla każdego w ciągu siedmiu lat.

Internet 30Mbps dla każdego w ciągu siedmiu lat.

przez CoreBlog

Powszechny dostęp do szybkiego internetu ma być zapewniony do 2020 roku. MAC zapewnia, że wie, skąd czerpać pieniądze na ten cel na powodzenie projektu.
Dostęp do szybkiego internetu to marzenie każdego internauty. W Polsce cały czas trwa intensywny rozwój sieci szerokopasmowej, by już za siedem lat każdy Polak miał dostęp do szybkiego internetu.

Około 30 mld zł będzie kosztował powszechny dostęp do szybkiego internetu do 2020 roku. Połowa z tej kwoty ma pochodzić z programu Inwstycje Polskie, reszta z inwestycji prywatnych i funduszy unijnych. Zdaniem Michała Boniego, do zwiększenia zasięgu szybkiego internetu przyczyni się również sprzedaż częstotliwości z pasma 1800 i 800 MHz. Odpowiedzialny za cyfryzację minister naciska na lokalne władze, by te przyspieszyły realizację projektów budowania sieci szerokopasmowej.

W tej chwili sieć LTE pokrywa około połowy kraju, a Polska i tak jest na czwartym miejscu w Europie pod względem zasięgu. Sprzedaż częstotliwości radiowych 1800 MHz, teraz 800 MHZ, moim zdaniem radykalnie przyspieszy rozwój internetu mobilnego, opartego o sygnał radiowy i częstotliwości radiowe – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Przetarg na pasmo częstotliwości 1800 MHz umożliwiających oferowanie szybkiego dostępu do internetu w mobilnej technologii LTE został rozstrzygnięty w lutym. Jeszcze w tym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej chce przeprowadzić aukcję na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz, które powinny być dla operatorów jeszcze atrakcyjniejsze. Kolejne wolne częstotliwości pojawią się po przejściu z analogowego sygnału TV na cyfrowy. Więc miejsce będzie. Tak naprawdę potrzebne są pieniądze na inwestycje – mówi Michał Boni.

Minister zapewnia, że i środki się znajdą. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, za siedem lat wszystkie gospodarstwa powinny mieć dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mbps. To powinno być około 4 mld zł z pieniędzy unijnych w następnym okresie, ok. 6-8 mld zł z rynku i 15 mld zł z Inwestycji Polskich. Razem prawie 30 mld zł – to najlepsza droga do tego, żeby szybki internet był wszędzie dostępny– mówi szef resortu administracji i cyfryzacji.

Równolegle z inwestycjami w mobilny internet trwa także rozbudowa sieci szerokopasmowej. Do 2015 r. województwa mają czas na zakończenie trwających projektów rozszerzenia szerokopasmowego dostępu do internetu. Jak uważa minister administracji i cyfryzacji, czasu nie jest dużo, ale prace zdecydowanie przyspieszyły.

Ostatnio rozmawiałem z wojewodami, by decyzje lokalizacyjne, które będą ważnym elementem całego procesu decyzyjnego, były podejmowane jak najszybciej. Mamy kalendarz, w których województwach kiedy one będą potrzebne. Więc mam nadzieję, że się wszyscy sprężą i że zdążymy – mówi Michał Boni.

Województwom nic jednak nie grozi w przypadku ewentualnych opóźnień. Jak podkreśla Boni, każde z nich realizuje projekt we własnym tempie. Minister nie bierze odpowiedzialności za to, że część regionów rozpoczęła prace z opóźnieniami. Zapewnia jednak, że straty są odrabiane, a projekty – pod kontrolą.

(ź): Newseria

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Piotr S 20 marca, 2013

Mam pytanie:
Posiadam Int.Explorer 7 i jest to już stara wersja.Mam system XP i chce zmienić na Explorer 8.W Dysku C/Program Files jest folder Int.Explorer i tam są ikony wersji 7.Jak z Windows Update ściągnę Explorer 8 ten folder w P.Files zmieni się na wersję 8 czy też pojawi si nowy też w P.Files???

Odpowiedz
Carvel 20 marca, 2013

Witaj Piotrze,
aktualizacje przez Windows Update uaktualniają oprogramowanie do najnowszych wersji. Internet Explorer nie tworzy dodatkowych folderów z różnymi wersjami, tylko je nadpisuje. Aktualna wersja Internet Explorer to 9.0 więc poprzez taką aktualizację otrzymasz najświeższą wersję. 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz