Strona główna Ciekawostki Przyszłość laptopów zapisywana na dyskach hybrydowych. Seagate wprowadza zmiany.

Przyszłość laptopów zapisywana na dyskach hybrydowych. Seagate wprowadza zmiany.

przez CoreBlog
9f40
seagate logo pan
Segate ma zamiar do końca 2013 roku wycofać z rynku dysku 2,5-cala HDD. Skupi się na modelach SSHD.
Czekają nas spore zmiany – jak donosi portal xbitlabs.com. Firma Seagate jeden z największych producentów dysków twardych przygotowuje nową ofertę. Dyski 2,5 calowe o szybkości 7200 PRM dla droższych laptopów nie będą więcej produkowane. Chodzi o modele z serii Seagate Momentus 7200.
Powód? Producenci notebooków są bardziej zainteresowani hybrydowymi dyskami Momentus XT, które określa się mianem SSHD (Solid State Hybrid Drives). Nie dość, że są o wiele szybsze, to również niewiele droższe od standardowych dysków. Poza tradycyjną powierzchnią danych oferują również niewielką ilość pamięci flash (4 GB lub 8 GB), w której trzymane są najczęściej używane pliki.
Seagate dalej zamierza wytwarzać 2,5-calowe modele o prędkości 5400 RPM, powszechnie wykorzystywane w niedrogich laptopach. Zmiany zostaną wprowadzone w segmencie laptopów premium – urządzeń dedykowanych dla graczy.
02
Ciekawe co na to odpowie konkuterent Western Digital? WD wciąż eksperymentuje z technologią SSHD, a pierwsze dyski hybrydowe zaprezentowało dopiero na ostatnich targach CES 2013 w Las Vegas.
2,5-calowe modele dysków WD Black z pamięciami flash dopiero trafią do sprzedaży w tym roku (wersje 500 GB i 1 TB), więc Western Digital zapewne szybko nie zrezygnuje z tradycyjnych twardzieli kręcących się z prędkością 7200 RPM.
(ź) xbitlabs.com

Powiązane artykuły

Napisz komentarz