Darmowy internet w zasięgu ręki

Wiele się mówiło w niedalekiej przeszłości o wprowadzeniu bezpłatnego internetu dla wszystkich mieszkańców naszego kraju. Jednak lobby firm telekomunikacyjnych skutecznie blokowały przeprowadzenie tego procesu.

Przykrywką i usprawiedliwieniem dla takiego stanu rzeczy była rzekoma obawa przed masowym rezygnowaniem polskiego społeczeństwa z płatnego internetu. Choć przecież z pierwotnych ustaleń miał być to internet o mocno ograniczonej prędkości.

Drugim powodem przeciw bezpłatnemu internetowi miały być wysokie koszty przystosowania infrastruktury. Choć w Estonii niewielkim, niewiele zamożniejszym od Polski kraju, bezpłatny internet dla wszystkich, od pewnego już czasu jest systematycznie wprowadzany. Do 2015roku każde gospodarstwo domowe i firmy w Estoni mają mieć zapewniony dostęp do internetu z prędkością 100 Mb/s.

Bezpłatny dostęp ruszył w Polsce

Na szczęście przy okazji przetargu na dostęp do internetu przy pomocy łącza radiowego HSPA+ 900 MHz i LTE 25 w Polsce, Urząd Komunikacji Elektronicznej wymyślił zupełnie nowatorskie wymogi. Zwycięzca, czyli firma Aero2 została zobowiązana do przeznaczenia 20% swoich zasobów do świadczenia bezpłatnego internetu. Z racji wywiązywania się z wymogów firmy Areo2, od 10.03.212 dostęp do bezpłatnego internetu ma już ok. 70% populacji ludności w naszym kraju. Maksymalny transfer pobierania to 256kb/s i wysyłania do 512kb/s. Nie jest to duża prędkość, choć do przeglądania witryn web powinno wystarczyć. Nie ma limitu transferu danych. Jednak jednym z ograniczeń jest automatyczne rozłączenie sie z siecią po upływie godziny. Nie doskwiera to nadto, gdyż urządzenie, które posłuży nam do połączenia z siecią, natychmiast po rozłączeniu potrafi natychmiast połączyć się ponownie.

Jak korzystać z bezpłatnego internetu?

Na początku trzeba zaopatrzyć się w kartę sim Areo2 BDI. Katrę można nabyć na dwa sposoby, kupując ją w salonie Sferii znajdującym się w Warszawie, bądź dokonać elektronicznego zakupu, lub tez za pośrednictwem poczty. Koszt nabycia karty to 20zł. Dokonując zakupu trzeba dostarczyć kopie dowodu osobistego dla pracownika firmy.

standardowy modem lub modem wbudowany w telefon

Prócz karty potrzebny nam będzie jeszcze modem zgodny z wymogami Areo2. Wiele mobilnych urządzeń tj. smartfon, tablet wyposażonych jest w odpowiedni modem.  Jeżeli nasze urządzenie jednak nie posiada wbudowanego takiego modemu, to należy zakupić modem USB. Gdy dysponujemy smartfonem obsługującym funkcję tetheringu, nie będziemy musieli kupować żadnego modemu.

Przed zakupem trzeba sprawdzić zasięg sieci Areo2

Sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu darmowego internetu można  przy pomocy naszego telefonu. Wystarczy spróbować odnaleźć na liście dostępnych sieć obok innych tj. PLUS, ORANGE, Play sieć Areo2.

Na przykładzie telefonu Sony Ericsson (WT19i):
Ustawienia>>Sieci zwykłe i bezprzewodowe>>Sieci komórkowe>>Operatorzy sieci>> Wyszukaj sieci. Po wyszukaniu wszystkich sieci, jeżeli na liście jest dostępna sieć “Areo2″ oznacza to że jesteśmy w zasięgu sieci.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: