Strona główna Technologia Smart Home – od czego zacząć? Co kupić na start?

Smart Home – od czego zacząć? Co kupić na start?

przez CoreBlog
smarthome

Inteligentny dom nie tylko zapewnia znacznie większy komfort, prywatność, czy nawet bezpieczeństwo, ale również pozwala dodatkowo oszczędzać energię. Wiele osób nie wie jednak, od czego zacząć swoją przygodę ze Smart Home. Co więc warto wiedzieć na ten temat? W jakie urządzenia dobrze jest się zaopatrzyć, stawiając pierwsze kroki w świecie innowacyjnych rozwiązań?

Smart Home – co warto wiedzieć?

Z roku na rok coraz więcej osób oczarowanych jest możliwościami, jakie dostarcza Smart Home. Za jego pomocą możliwe jest zdalne sterowanie wieloma elektronicznymi systemami, kontrolowanie tego, co dzieje się wewnątrz budynku, a także zmniejszenie kosztów eksploatacji. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby manipulować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, czy nawet automatycznymi, nowoczesnymi roletami. Smart Home nie cieszyłby się jednak aż tak dużym zainteresowaniem, gdyby nie możliwość stałego doglądania tego, co dzieje się w domu pod nieobecność domowników – liczne czujniki i alarmy, w które można go wyposażyć, są w stanie wykryć pożar czy nawet próbę włamania.

Na zmniejszenie kosztów eksploatacji wpływa z kolei możliwość kontrolowania zapalonego światła czy pobieranej przez urządzenia energii. Chcąc jednak kontrolować wszystkie wyżej wymienione aspekty, należy zaopatrzyć się w szereg różnych elementów. Od czego jednak zacząć?

Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

Na samym początku budowy Smart Home warto zaopatrzyć się w system, który pozwoli stale mieć wszystko to, co dzieje się w domu pod absolutną kontrolą. Wybierać można spośród produktów Google, Apple oraz Amazon.

Głośnik stworzony przez Google pozwoli na sterowanie urządzeniami zarówno za pomocą aplikacji na smartfonie, jak i używając do tego celu głosowych komend. Apple HomeKit z kolei równie dobrze radzi sobie w zarządzaniu inteligentnym domem, jednak wymaga posiadania przynajmniej jednego urządzenia z systemem od firmy z Cupertino, aby połączyć się z wbudowaną już w oprogramowaniu aplikacją “Dom”. Najpopularniejszym wyborem jest jednak produkt marki Amazon, czyli Alexa, która pozwala na sparowanie największej ilości urządzeń różnych marek, ciesząc się dzięki temu znaczną przewagą nad konkurencją.

Smart Home – co kupić na początek?

Duża część udogodnień, które można wprowadzić do swojego domu, jest niedroga i jednocześnie łatwa w instalacji. Najwięcej osób zaczyna budowę inteligentnego domu od zakupienia termostatu, za pomocą którego możliwe jest sterowanie ogrzewaniem. Urządzenia te pozwalają nawet podzielić dom na specjalne strefy, a następnie ustalać w nich różną temperaturę. Równie ciekawą i często wybieraną opcją jest także manipulowanie oświetleniem – w zależności od potrzeb można postawić zarówno na żarówki smart LED, które pozwalają na włączanie światła z poziomu aplikacji lub komendy, jak i modele wyposażone w czujnik ruchu, które automatycznie zapalają światło, jeśli wykryją taką potrzebę. Wiele użytkowników Smart Home decyduje się również nabyć automatyczne rolety, co niewątpliwie ma duży wpływ nie tylko na wygodę, ale również bezpieczeństwo. Zautomatyzowane zasuwanie oraz unoszenie rolet sprawia wrażenie, jakoby w domu urzędowali domownicy – taka możliwość szczególnie sprawdzi się w przypadku osób, które często są poza domem.

Ciekawym wyborem do inteligentnego domu są również kamery z czujnikami ruchu, nie wspominając już o urządzeniach takich jak np. domofon czy czajnik, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Zaczynając od takich sprzętów, nie trzeba narażać się na duże wydatki – obecnie większość elementów do Smart Home można samodzielnie montować i konfigurować, będąc wyposażonym jedynie w smartfon z systemem Android lub iOS.

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

tybus 8 czerwca, 2022

Smart home jest przereklamowany. serio. mam kilka smart kontaktów, żarówek, gniazdek oraz klimę na wifi i tylko czasami korzystam z włączania klimatyzacji z telefonu – na kilka minut przed wejściem domu, żeby wejść do chłodnego pomieszczenia. Reszta to bajer.

Napisz komentarz