Strona główna Ogólna Na co zwracać uwagę, kupując drukarkę?

Na co zwracać uwagę, kupując drukarkę?

przez CoreBlog
ikona drukarka

ikona drukarkaW momencie, kiedy stajemy przed przymusem wyboru drukarki – czy to do użytku domowego, czy to do użytku firmowego – musimy zdać sobie sprawę z kilku elementów, które przed ostatecznym wyborem drukarki musimy wziąć pod uwagę. A to z tego względu, że mogą mieć one decydujące znaczenie przy dokonywaniu właściwego wyboru. Co to za elementy?

KOSZTY
Należy pamiętać, że cena zakupu nie jest jedynym kosztem, jaki musimy ponosić w przeciągu całego życia drukarki. Tym drugim (i w sumie ważniejszym!) kosztem są kwestie eksploatacyjne. Zwykle bywa bowiem, iż dołożenie 200 zł do drukarki jest tak naprawdę długoterminową oszczędnością na druku, gdyż droższe drukarki są tańsze w eksploatacji. Jeśli więc zamierzasz drukować więcej niż kilkanaście kartek w przeciągu roku to możesz sobie spokojnie darować tańsze modele. Zresztą warto zawsze sprawdzić ile kosztują tusze/tonery do konkretnych modeli urządzeń drukujących. Przy czym nie tylko na samą cenę powinniśmy patrzeć, ale i na wydajność takiego tuszu (na ile kartek wystarcza).

KOLORY
Potrzebujesz drukarki z możliwością druku kolorowego? A może wystarczy Ci wydruk czarno-biały? Jeśli drukujesz same teksty to spokojnie wystarczy Ci ta druga opcja, nie ma co na siłę brać drukarki kolorowej, bo pewnie i tak nie wykorzystamy tej funkcji, a nawet jeśli byśmy chcieli uczynić to sporadycznie to pewnie wydruk w odpowiednim punkcie usługowym będzie kosztował nas mniej, niż dorzucenie do ceny drukarki odpowiedniej sumy. Jeśli jednak Twoje teksty, które drukujesz często, zaopatrzone są w schematy, obrazki, wykresy itd. to zapewne kolor się przyda.

PRACA SIECIOWA
Może warto zastanowić się nad drukarką, która przystosowana jest do bezpośredniej pracy w sieci? W firmie jest to już właściwie bezapelacyjny wybór, bo zwykle z jednego urządzenia drukującego korzysta wiele komputerów, po co więc bawić się w udostępnianie drukarki z jednego komputera, skoro bywa to dość mocno uciążliwe i awaryjne. Czy nie lepiej od razu wpiąć drukarkę do firmowej czy domowej sieci? Pamiętaj jednak, że zwykły Ethernet jest szybszy i mniej awaryjny niż Wi-Fi, więc jeśli drukarka ma już upatrzone dla siebie stałe miejsce i nie będzie z niego wędrować co miesiąc w inny kąt pomieszczenia czy budynku, możesz połączenie bezprzewodowe sobie odpuścić.

FAX
Dla większości z nas słowo „fax” brzmi niemal jak jakieś określenie z okresu starożytności. Owszem, to przestarzała technologia, ale wciąż wykorzystywana przez wiele firm. Dlatego jeśli z takimi firmami współpracujesz lub obawiasz się, że możesz współpracować, warto może pomyśleć o urządzeniu drukującym posiadającym możliwość wysyłania faxów.

piggy savings bank 7 l

Dobry wybór drukarki pozwoli Ci zaoszczędzić w przyszłości wiele pieniędzy / Photo credit: Alan Cleaver / Foter / CC BY

OPROGRAMOWANIE
Zdarza się, że do niektórych drukarek dołączone jest oprogramowanie zarządzania drukiem. Dzięki niemu administrator może ocenić cechy konkretnych typów druków i uprawnienia do ich wykonywania – np. druk roboczy będzie odbywał się w trybie mono, natomiast druk finalny przy pełnej jakości i całej gamie kolorów. W domu to się nie przyda, bo raczej nie będziemy nadawać różnych uprawnień dla żony, męża i dziecka, ale w firmie już i owszem. Może to przynieść spore oszczędności na materiałach eksploatacyjnych.

DUPLEKS
Opcja automatycznego druku dwustronnego w znaczny sposób ułatwia pracę, jeśli właśnie wykorzystujemy obydwie strony kartki. Nie musimy samemu jej przekładać, ani zastanawiać się, w którą stronę ją ułożyć, czy w jakiej kolejności kartki ustawić, aby wszystko wydrukowało się na odpowiednich stronach – drukarka sama wykona za nas tę czynność, oszczędzamy więc czas i nerwy. Oczywiście w domowych warunkach, gdzie drukujemy „raz na ruski rok” możemy spokojnie pozwolić sobie na ręczne przekładanie papieru, ale w biurze, na skalę masową, raczej nie wchodzi to w rachubę. Dupleks pozwoli nam zmniejszyć ilość zużywanego papieru (teoretycznie nawet o 50%), ale także zmniejszy grubość dokumentów, przez co mamy więcej miejsca w archiwum i możemy się okrzyknąć pro-ekologicznymi.

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłem Ci sprawę, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej drukarki do domu, czy do biura. Mam nadzieję, że dzięki mnie dokonasz takiego wyboru, z którego będziesz maksymalnie zadowolony.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz