Strona główna Ogólna Jak drukować taniej?

Jak drukować taniej?

przez CoreBlog
ikona drukarka

ikona drukarkaBez względu na to, jaką drukarkę posiadamy do dyspozycji – laserowa, czy atramentowa; najnowszej generacji, czy stara; drogi model, czy najtańsza opcja na rynku – możemy nieco zaoszczędzić na drukowaniu, stosując się do kilku prostych zasad. Pamiętając o nich stracimy nieco mniej materiałów eksploatacyjnych niż zwykle, a poprzez to pozostawimy w portfelu kilka dodatkowych groszy, które możemy przeznaczyć na ciekawsze wydatki.

PODGLĄD WYDRUKU
Zawsze przed wydrukiem korzystaj z opcji podglądu wydruku! Przeglądając „normalnie” dokument może się nam wydawać, że wszystko jest OK, a nagle po kliknięciu ikonki „Drukuj” okazuje się, że jednak nie wszystko było tak jak należy… W podglądzie wydruku może się okazać, że obszar wydruku jest zawężony i treść dokumentu może być rozbita na kilka stron, mimo że tego nie chcieliśmy. Korzystaj z tej opcji również przy drukowaniu stron www, choć tu musisz być bardzo uważny – strony są często bardzo rozległe, zbyt szerokie na kartkę A4, mogą więc być wydrukowane w ten sposób, że nie są później zupełnie czytelne.

DRUK W JAKOŚCI SZKICU
Ustaw jako domyślny wydruk szkicowy. Nie drukuj każdego dokumentu w pełnej jakości, czasem przecież pewnie chcesz coś wydrukować, żeby tylko dany dokument podrzucić komuś do przejrzenia, nie musi być on wówczas w pełnej jakości. Nie musi to być dokument pełen fajerwerków. Na nie przyjdzie czas przy ostatecznym, finalnym wydruku. Zmian tych dokonujemy z poziomu Panelu sterowania, z folderu Drukarki i faksy, gdzie wchodzimy pod właściwości interesującego nas urządzenia. Tam właśnie ustalamy jakość domyślnego wydruku.

TYLKO WAŻNE RZECZY
Drukuj tylko te rzeczy, które są ważne dla Ciebie, które Cię interesują. Jeśli np. kopiujesz treść strony www, to często wraz z nią w dokument może Ci się wkleić obrazek, czy jakaś ikonka, która wcale nie jest Ci potrzebna w dokumencie. Dlatego wklejając skopiowaną treść do edytora tekstu warto wstawić ją jako „tekst niesformatowany”. Przy druku testowym, do sprawdzenia, szkicowym, warto również wyłączyć z druku wszelkie obrazki (no chyba że są istotne podczas sprawdzania treści dokumentu).

ZAMIENNIKI
Wiadomo, że zamienniki tonerów i tuszy nie oferują równie dobrej jakości wydruku jak oryginały, jeśli jednak na wspomnianej jakości Ci nie zależy, bo drukujesz np. głównie teksty na własne potrzeby – możesz spokojnie korzystać z zamienników, które są tańsze od oryginałów. Warto jednak zawsze porównać ceny oryginałów i zamienników do modelu posiadanej przez siebie drukarki, gdyż może się okazać, że różnica ta wcale nie jest taka zadziwiająca.

money black and white money 2 l

Każdy grosz się liczy - czyli oszczędzaj na drukowaniu / Photo credit: @Doug88888 / Foter / CC BY-NC-SA

DWIE STRONY NA JEDNEJ
Do druku próbnego, testowego, można zastosować również drukowanie dwóch stron na jednej. Opcja ta jest dostępna w wielu programach, edytorach, a także z poziomu Adobe Readera, gdzie możemy ustalić nawet większą ilość stron dokumentu drukowanych na jednej stronie kartki papieru. Zastosowanie 2 stron na 1 powoduje zmniejszenie zużycia materiałów eksploatacyjnych, a druk nadal jest czytelny (w większości wypadków), a próbnie przecież nie potrzebujemy wydruku pełnoformatowego.

OSOBNE TUSZE
Warto kupować takie drukarki, które oferują osobne pojemniki na różne kolory tuszy. Tusze łączone są nieekonomiczne, bo po wyczerpaniu jednego tylko koloru musisz wymienić cały kartridż z wszystkimi kolorami, które wchodzą w jego skład. Najlepiej mieć drukarkę, gdzie każdy tusz można wymieniać z osobna, nie marnujemy wówczas tuszu, którego nie zużyliśmy, a który mielibyśmy wyrzucić.

DRUKUJ W PDF
Może warto zastanowić się, czy nie wydrukować dokumentu w pliku PDF? Coraz więcej osób ma urządzenia mobilne, na których mogą odczytać tego typu plik – smartfon, czy tablet. Zresztą na komputerze też można przejrzeć dokument i ocenić, czy nie ma w nim błędów, czy nie wymaga jakichś zmian. Oszczędność papieru i tuszu na 100%!!!

PROGRAMY DO OSZCZĘDNEGO DRUKU
Oszczędne drukowanie możesz wspomóc odpowiednimi programami, które pozwolą Ci ustawić ilość tuszu wyrzucanego z dysz drukarki, czy też określając mniej lub bardziej oszczędny układ strony. Do takich programów należy m.in. InkSaver oraz Greenprint World.

Mam nadzieję, że weźmiesz sobie powyższe zasady do serca i będziesz o nich pamiętać przed kolejnym wydrukiem. W ten sposób być może przyczynisz się do lepszej ochrony środowiska, a już na pewno do lepszej ochrony gotówki we własnym (lub firmowym) portfelu.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz