Strona główna Ciekawostki Mózg matrioszka, czyli kosmiczny hiperkomputer

Mózg matrioszka, czyli kosmiczny hiperkomputer

przez CoreBlog
ikona1

ikona1Przyglądając się różnym koncepcjom futurystycznym można się natknąć na niewyobrażalne, choć teoretycznie możliwe do wybudowania konstrukcje. Ważną pozycję w przyszłościowych technologiach zajmuje branża komputerowa, np. z takimi wynalazkami, jak chociażby… mózg matrioszka.

Mózg matrioszka (którego nazwa pochodzi od słynnych lalek) to potężny komputer o niewyobrażalnej dziś mocy obliczeniowej, który po uploading`u umysłów wszystkich ludzi byłby w stanie zasymulować idealne środowisko wirtualne. Mógłby też tworzyć i symulować całe eksperymentalne cywilizacje! Dziś to jest nawet nie do pomyślenia. A przecież taka technologia spowodowałaby znaczny przełom w nauce i popchałaby ludzkość w rozwoju o kilkaset sążnistych kroków do przodu.

298633164 fa8c2c4509

Swobodna, artystyczna wizja sfery Dysona / foter.com

Jednakże do zasilania takiego komputera potrzebowalibyśmy niewiarygodnych porcji energii. Futuryści i na to mają przygotowaną odpowiedź, a jest nią tzw. sfera Dysona. Co to takiego? To potężna kula, wewnątrz pusta, o ścianach grubych na 3 metry, o średnicy większej niż orbita Wenus, otaczająca gwiazdę w celu „wyssania” z niej maksymalnie dużej energii (docelowo: całej energii).

Ciężko jednak wyobrazić sobie liczbę materiałów niezbędnych do zbudowania takiej konstrukcji, a także technologię materiałową, która zapewni odpowiednio dużą wytrzymałość. Wiemy za to, że zbudowanie samego mózgu matrioszki wymagałoby od cywilizacji rozmontowania całego układu, w celu wykorzystania wszystkich jego zasobów surowcowych. To się dopiero nazywa rabunkowa polityka eksploatacyjna…

dark and ordinary matter in the universe 4

Nieograniczony wszechświat to nieograniczone zasoby energii / foter.com

Co prawda tego typu konstrukcje to teoretyczna możliwość, jednak faktycznie pojawi się ona za niewiarygodnie długi czas. I ciężko uwierzyć nawet Raymondowi Kurzweilowi, który oszacował, że mózg matrioszkę wybudujemy „już” w 2800 roku. Jednak naukowe przewidywania niejednokrotnie były brutalnie weryfikowane przez rzeczywistość. Tak czy inaczej, rozbudzają one i rozgrzewają do czerwoności naszą wyobraźnię…

Powiązane artykuły

Napisz komentarz