Strona główna Ciekawostki Korea Północna uruchamia 3G… i wstrzymuje 3G

Korea Północna uruchamia 3G… i wstrzymuje 3G

przez CoreBlog
ikona korea

ikona koreaChoć Korea Północna znana jest ze swej izolacji od reszty świata, a więc z blokowania dostępu do internetu dla zwykłych mieszkańców kraju, od jakiegoś czasu następuje powolne otwieranie się na nowe technologie… ale tylko dla zagranicznych turystów. Mogą oni korzystać z dobrodziejstw cywilizacji (oczywiście w ograniczonym stopniu). Trzy tygodnie temu władze Korei Północnej zezwoliły nawet na uruchomienie usługi 3G na terenie swojego kraju, oczywiście również dla zagranicznych turystów…

Co prawda usługa ta wyceniana jest dość wysoko, gdyż korzystanie z niej może kosztować użytkownika nawet niemal 200 dolarów! Nawet na polskie warunki trzeba przyznać, że 150 euro za 2 GB i 400 euro za 10 GB danych to potworna suma. To dość wygórowana kwota za sporadyczne jej wykorzystanie, wszak przecież będąc w Korei Północnej pojechało się tam dla innych celów – turystycznych – a nie w celu korzystania z mobilnego internetu, który pewnie służy tam turystom jedynie do kontaktu z rodziną. Ktoś najwidoczniej chciał dość mocno zarobić na turystach.

Tymczasem jednak, po trzech tygodniach od uruchomienia usługi, krajowy dostawca 3G, czyli Koryolink, podjął decyzję o zablokowaniu usługi. Jest to spowodowane najprawdopodobniej odgórnym zarządzeniem władz.

Nikt nigdy nie mówił, że w Korei Północnej jest normalnie, ale władze tego zamkniętego, komunistycznego państwa najwidoczniej same nie wiedzą na co się zdecydować.

————————————

Jako północnokoreańską ciekawostkę warto powiedzieć, że kraj ten nie jest zupełnie na bakier z najnowszymi technologiami. W końcu podejrzewa się, że rząd w Pjongjangu szkoli specjalne oddziały hackerów, którzy mają za zadanie działać na szkodę wrogich państw. Z jednej strony mają być wykradane poufne dane i pozyskiwane pieniądze, z drugiej zaś strony mają być tworzone strony i profile na witrynach internetowych siejące propagandę wymierzoną w Stany Zjednoczone i Koreę Południową.

Co ciekawe, na terenie Korei Północnej działał także sklep online – Chollima. Witryna sklepu funkcjonowała od 31 grudnia 2007 roku do okolic sierpnia 2010 roku.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Molly 29 marca, 2013

Ale przynajmniej Korea robi “dobre” fotomontaże z manewrów morskich 😉

Napisz komentarz