Strona główna Ogólna Jak wybrać idealny fotel do gabinetu – mini poradnik

Jak wybrać idealny fotel do gabinetu – mini poradnik

przez CoreBlog
fotel gabinetowy

Biurko jest obecnie wyposażeniem każdego mieszkania i gabinetu a czas spędzony przed nim to setki godzin miesięcznie. Aby w produktywny sposób wykonywać pracę przy biurku, niezbędne jest odpowiedni fotel, które zapewni nam wygodę i komfort. Często fotele do biurka są marginalizowanym wyposażeniem pokoju, co jest bardzo dużym błędem. Dobrze dopasowany fotel to nie tylko wygoda, ale również zapewnienie prawidłowej postawy wpływającej na nasze zdrowie. Wybierając fotel, musimy brać pod uwagę wiele czynników definiujących jego użyteczność. Sprawdźmy jak wybrać idealny fotel do gabinetu.

Czy fotele gabinetowe naprawdę są tak ważne?

Podstawowe pytanie, jakie nasuwa się podczas urządzania gabinetu to czy na prawdę fotel jest tak istotny? Niestety niektórzy dochodzą do wniosku, że wystarczy jakikolwiek fotel, na którym dało się siedzieć, aby komfortowo wykonywać pracę. Jest to bardzo częsty błąd.Fotele gabinetowe to jedne z najważniejszych mebli znajdujących się w całym pomieszczeniu. Musimy pamiętać, że większą część czasu spędzamy, siedząc właśnie na fotelu. Od jego parametrów zależy nie tylko czy ten czas spędzimy komfortowo, siedząc na wygodnym fotelu, ale również stan naszego zdrowia. Źle dobrany fotel może wymuszać siedzenie w niekorzystnej pozycji, przez co z czasem pojawią się problemy z kręgosłupem. Dodatkowo fotel jest również częścią wizerunku naszego gabinetu i nie powinien odbiegać standardem wykonania od pozostałych jego elementów. Dobrze dobrane fotele do biurka to inwestycja, której wagę doceni już po pierwszych godzinach spędzonych na wygodnym fotelu. 

Co należy brać pod uwagę, wybierając fotele do biurka?

Wybór fotela nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Musimy zadbać o szereg parametrów, które wpływają na jego późniejsze użytkowanie. Na samym początku warto zwrócić uwagę na materiały, z których został wykonany dany fotel. Najlepiej, żeby konstrukcja wykonana była w jak największym stopniu z metalu, plastik i tworzywa sztuczne nie są tak odporne i z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Tapicerowanie powinno być wykonane z materiału zapewniającego wygodne siedzenie, ale jednocześnie odpornego na uszkodzenia i nadającego się do mycia. Kolejną istotną kwestią jest regulacja fotela. Każda osoba ma inną budowę i to do niej powinien być dobierany fotel. Kupując fotel z regulowaną wysokością, kątem nachylenia oparcia i wysokością podłokietników mamy możliwość personalizacji fotelu do naszych wymiarów. Im więcej fotele gabinetowe mają możliwości regulacji, tym łatwiej będzie je później dopasować do użytkownika. 

Jak dobrać fotel do naszego wzrostu?

Wzrost jest jedną z najważniejszych cech, jakie musimy brać pod uwagę, wybierając fotele do biurka. Wysokie osoby nie tylko muszą mieć wystarczająco miejsca na nogi, ale również odpowiednio dostosowane oparcie. W każdym przypadku najlepiej stosować fotele z regulowanym zagłówkiem. Modele, które nie posiadają zagłówka, nie sprawdza się w przypadku osób wysokich, obciążając odcinek lędźwiowy kręgosłupa.  Sama wysokość siedziska powinna wynosić od 40 do 55 cm z możliwością regulacji w zakresie 12 cm. Istotna jest również głębokość fotela. Jeśli fotel będzie za głęboki, utrudni to użytkowanie osobom niższym. Tutaj też warto zastosować warianty foteli z regulacją, aby każdy pracownik mógł samodzielnie wybrać odpowiednią głębokość. Gdy już określimy wszystkie parametry związane z wielkością fotela, należy skupić się na jego nośności. Jest to istotne zwłaszcza dla osób z większą masą ciała. Przed zakupem fotelu należy upewnić się, że jest w stanie znieść nasze obciążenie. 

Co mówią przepisy BHP na temat fotelów do biurka? 

Fotele do biurka są na tyle istotnym elementem, że ich parametry określają przepisy BHP. Zapewnienie komfortowego siedzenia przy biurku leży w interesie pracodawcy, ponieważ pracownik, który wygodnie siedzi, lepiej pracuje. Ale na wszelki wypadek przepisy dokładnie określają, jak ma wyglądać fotel biurowy.  Fotele gabinetowe muszą mieć pięć punktów podparcia w postaci stopek lub nóżek. Dodatkowo fotel musi zapewniać oparcie dla całych pleców z regulacją nachylenia od 5 do 30 stopni. Fotel musi również posiadać podłokietniki, ale nie jest określone czy mają być regulowane. 

Jak dobrać typ fotela do wystroju wnętrza?

Ergonomia i wygoda siedzenia są najważniejsze przy wyborze fotela, ale duża role odgrywa również jego wygląd. Fotele gabinetowe mogą być ozdobą całego pomieszczenia i przedmiotem, który podkreśla rangę osoby na nim siedzącej. Sam fotel powinien wpisywać się w wystrój gabinetu, tworząc z nim harmonijną całość. Kluczową rolę ogrywa tutaj rodzaj tapicerki. Należy w tym miejscu pójść na kompromis pomiędzy wygodą a wyglądem. Kolor tapicerki powinien pasować do biurka i reszty mebli. Warto również pamiętać o całym stylu wykonania fotelu, nie może on w znaczący sposób odbiegać od reszty mebli. Dla przykładu, jeśli posiadamy gabinet w minimalistycznym stylu loftowym, to fotel z tapicerką w kolorze szarym świetnie nawiąże do reszty wnętrza. Jeśli jednak gabinet urządzony jest w stylu klasycznym z dużą ilością drewnianych mebli, to klasyczna skórzana tapicerka sprawdzi się świetnie. 

Gdzie kupić fotel gabinetowy? 

Jest wiele sklepów, które oferują fotele gabinetowe,warto jednak poświęcić chwile na wybór odpowiedniego sprzedawcy. Przede wszystkim istotny jest wybór modeli oferowanych przez sklep. Im więcej rodzajów foteli jest dostępnych tym większe szanse na wybór modelu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Istotnym kryterium jest również gwarancja udzielana na dany fotel, to właśnie ona będzie dla nas najcenniejsza w momencie powstania jakiejś usterki. Poszukując sklepu specjalizującego się w sprzedaży foteli gabinetowych, warto odwiedzić sklep Kamila Meble. W swoim asortymencie posiadają szeroki wybór różnego rodzaju foteli dopasowanych do każdych potrzeb. Pełna oferta dostępna jest na ich stronie internetowej https://kamilameble.pl/12-fotele-gabinetowe-do-biurka

Podsumowanie 

Zakup fotela biurowego to poważna inwestycja, od której zależy jakość naszej pracy. Musimy pamiętać, że parametry fotela biurowego określają przepisy BHP. Fotel powinien posiadać oparcie na całej długości pleców, regulowane podłokietniki i zagłówek. Oparcie fotela musi być regulowane tak samo, jak wysokość siedziska. Kupując odpowiedni fotel biurowy, z pewnością zauważmy różnicę w komforcie siedzenia i jakości wykonywanej pracy. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz