Strona główna Ogólna Gmail – poczta uporządkowana

Gmail – poczta uporządkowana

przez CoreBlog
gmail logo

W natłoku dziesiątek, a może i setek czy nawet tysięcy maili otrzymywanych od różnych podmiotów, można pogubić się szybko i łatwo. Odnaleźć się już jest trudniej… A najgorzej kiedy człowiekowi się spieszy, aby pilnie dotrzeć do jakiejś konkretnej informacji. Na szczęście Gmail, czyli poczta oferowana przez Google, daje możliwość zrobienia gruntownych porządków. I poukładania danych rzeczy na swoich „półeczkach”.

gmail logo

Przy czym „półeczką” będzie dla nas googlowska etykieta. Pozwala ona tworzyć dowolne zbiory tematyczne maili, co pozwala na zaprowadzenie ładu w skrzynce. Ale najpierw trzeba nauczyć się tworzyć te etykiety, gdyż system standardowo proponuje nam ich ledwie kilka i niekoniecznie muszą być dla nas przydatne. Ale spokojnie, to bardzo prosta czynność.

gmail kolo zebate

W celu utworzenia nowej etykiety klikamy na kole zębatym widniejącym w prawym górnym rogu okna naszej poczty Gmail, a z rozwiniętej listy wybieramy opcję Ustawienia. Wówczas gdy strona przeładuje się wybieramy zakładkę Etykiety. Jak widać, znajdują się tutaj ustawienia wszystkich istniejących dotychczas etykiet, w oknie tym możemy je edytować, usuwać, bądź też tworzyć nowe.

gmail ust etyk

Nieco poniżej znajduje się button Utwórz nową etykietę. Po kliknięciu w niego LPM wyświetlone zostanie okienko tworzenia nowej etykiety. W polu pod informacją „Wprowadź nową nazwę dla etykiety” wpisujemy rzecz jasna interesującą nas etykietę (zależnie od tego, jak chcemy porządkować pocztę), np. Od znajomych, PILNE!, Studia, Śmieszne, Matematyka… itd.

gmail nowa etyk

W następnym polu, po odznaczeniu opcji „Umieść etykietę pod:” możemy ustalić inną etykietę nadrzędną dla naszej nowej, tej tworzonej. W ten sposób możemy stworzyć drzewo etykiet podobne do zwykłych komputerowych folderów i podfolderów.

Po kliknięciu buttona Utwórz do naszej listy etykiet zostanie dodana nowa, z podaną przez nas nazwą.

Teraz należy powrócić do okna poczty (wystarczy na liście po lewej stronie kliknąć np. Odebrane), zaznaczyć „ptaszkiem” interesujące nas maile i w górnej części okna kliknąć ikonkę etykiety, a następnie z listy wybrać tę, którą chcemy przypisać zaznaczonym mailom.

gmail oznacz etyk

Wówczas to zaznaczone maile od teraz będą wyświetlały się z określoną przez nas etykietą.

gmail oznacz etyk2

Teoretycznie na tym koniec, ale żeby porządek był jeszcze większy, a także by dodać porządkowi nieco estetyki, warto każdej etykiecie przypisać jakiś kolor. W tym celu, na liście w lewej części ekranu, najeżdżamy kursorem na interesującą nas etykietę, aż pojawi się przy niej grot strzałki skierowany w dół, klikamy nań LPM i z wyświetlonej listy wybieramy interesujący nas dla danej etykiety kolor.

gmail etyk kolor

Teraz już nic nie powinno nas powstrzymać w skutecznym i szybkim wyszukiwaniu interesujących nas informacji, ani też w trzymaniu grup informacji o podobnej tematyce w jednym miejscu.

gmail etyk kolor2

Jako ciekawostkę powiem wam, że moi znajomi – studenci z Politechniki Wrocławskiej – założyli na Gmailu wspólną pocztę studencką dostępną dla całego rocznika. Jako etykiety utworzyli nazwy swoich przedmiotów i trzymają tam, ładnie pogrupowane, wszelkie informacje i materiały dotyczące właśnie danego przedmiotu. Dzięki temu panuje tam przykładny porządek. I każdy (kto zna oczywiście hasło do tego konta) ma dostęp do informacji i materiałów, którymi studenci dzielą się między sobą zupełnie bezinteresownie.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz