Strona główna MS-DOS FreeDOS – czyli wolny DOS…

FreeDOS – czyli wolny DOS…

przez CoreBlog
freedos logo4

…a wolny jest zarówno od opłat, jak i od restrykcji prawnych (autorskich) chroniących kod źródłowy. Ten ostatni dostępny jest dla chętnych, szczególnie dla tych, którzy pragną dołożyć swoją cegiełkę do tego ciekawego projektu.freedos logo4

Jego historia sięga roku 1994, kiedy to Microsoft zapowiedział zaprzestanie dalszych prac i wsparcia technicznego nad ich produktem MS-DOS. Wkrótce niezależni programiści rozpoczęli pracę nad FreeDOS`em, a trwały one 12 lat, niejednokrotnie budząc obawy o to, czy w ogóle cały projekt zostanie ukończony. Na szczęście w roku 2006, w dniu 3 września, pierwsza wersja FreeDOS ujrzała światło dzienne.

FreeDOS ma być nie tylko alternatywą dla MS-DOS, ale i jego unowocześnieniem, jego „sprawniejsym” i bardziej na czasie następcą. Ma on w końcu wbudowaną obsługę dużych dysków (do 128 GB lub nawet do 2 TB), co w przypadku MS-DOS nie jest możliwe. Ponadto obsługuje dyski w trybie Ultra-DMA oraz system plików FAT32. Daje możliwość używania długich nazw plików z VFAT, a także wyświetlania komunikatów w różnych językach.

freedos

Pewnie niektórzy z was zadają sobie pytanie – po co komuś dzisiaj (w XXI wieku!) DOS, skoro do dyspozycji mamy bardziej funkcjonalne, prostsze w obsłudze i estetyczniejsze systemy z rodziny Linux czy Windows. Można odpowiedzieć, że wiele firm nadal korzysta z DOS`owych finansowo-księgowych czy magazynowych. Jednak odpowiedzią może też być tęsknota za starymi DOS`owymi grami, których uruchomienie w najnowszych edycjach systemów operacyjnych nastręcza wielu problemów, bądź też jest wręcz niemożliwe. Innym motywem może być nauka „podstawowej” obsługi komputerów, bez współczesnych narzędzi linuxowych czy windowsowych.

Pomysł na FreeDOS`a spodobał się użytkownikom na tyle, że niektóre firmy (m.in. HP, Dell, Lenovo, Asus) zaczęły sprzedawać swoje komputery z zainstalowanym na dysku właśnie FreeDOS`em.

Warto się tym zainteresować, tym bardziej, że w styczniu 2012 roku pojawiła się najnowsza wersja 1.1.

Informacje o programie:
Nazwa: FreeDOS
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz