Strona główna Technologia Czym jest chmura obliczeniowa i jak może wesprzeć Twój biznes?

Czym jest chmura obliczeniowa i jak może wesprzeć Twój biznes?

przez CoreBlog
istock 1409475480 1

Chmura obliczeniowa to jedna z najskuteczniejszych metod na wsparcie Twojego biznesu. Nie wiedziałeś o tym? Nic straconego. W tym miejscu masz okazję przekonać się, jakimi zaletami charakteryzuje się wspomniana wcześniej chmura obliczeniowa oraz na czym to zjawisko tak właściwie polega. Dzięki temu będziesz mieć pełną świadomość tego, jakie korzyści będą niosły za sobą kolejne działania.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to stale udoskonalane i rozwijane innowacyjne rozwiązanie technologiczne dla biznesu. To nic innego, jak starannie połączony ze sobą zespół serwerów, na których to możesz bezpiecznie i bezproblemowo:

  • przechowywać dane, pliki oraz aplikacje,
  • uruchamiać programy,
  • przeprowadzić precyzyjne i wnikliwe analizy.

To nieograniczony zasób danych, który raz na zawsze pozwoli Ci porzucić myśli związane z kosztownym zakupem serwerów, ponieważ całość jest rozmieszczona na serwerach zlokalizowanych praktycznie na całym świecie. Serwery łączą się ze sobą przy pomocy sieci publicznej lub też prywatnej (np. wliczając w to Internet). 

Rodzaje chmur obliczeniowych

Najwyższa pora, aby pochylić się nieco nad najpopularniejszymi rodzajami chmur obliczeniowych. W tym miejscu należałoby wymienić trzy podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych, a mianowicie:

  • chmurę publiczną – zasoby nie należą do użytkownika końcowego, może to być np. poczta Gmail czy też zestaw narzędzi z pakietu Office 365. Aplikacje odznaczają się otwartym dostępem dla wszystkich użytkowników,
  • chmurę prywatną – zasoby należą do użytkownika końcowego, a osoby z zewnątrz mają do niej znacznie ograniczony dostęp. To powinno Cię w pełni zadowolić. Z usług obliczeniowych korzystają jedynie osoby zatrudnione w Twojej firmie, a kontrolę nad nią sprawuje dział IT,
  • chmurę hybrydową – połączenie zasobów należących do chmury publicznej oraz prywatnej.

Jak widzisz, to Ty sam musisz zadecydować o tym, która konkretnie chmura obliczeniowa będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Porozmawiaj na ten temat ze specjalistami i ściśle określ własne potrzeby, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję. 

Dlaczego warto przenieść się do chmury?

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego w ogóle warto przenieść się do chmury? Powinieneś wiedzieć o tym, że chmura obliczeniowa niesie za sobą mnóstwo korzyści, a konkretniej: generowanie ogromnej mocy obliczeniowej, rozwój biznesu, natychmiastowy przesył danych między jedną serwerownią, mobilność, skalowalność, bezpieczeństwo oraz znaczne oszczędności.

Chmura obliczeniowa – Podsumowanie

Cały artykuł o chmurze obliczeniowej zasługuje na krótkie podsumowanie. Chmura obliczeniowa to idealna propozycja dla Twojego biznesu i innowacyjne rozwiązanie technologiczne (zespół połączonych ze sobą serwerów), które umożliwia Ci bezpieczne przechowywanie danych, plików i aplikacji oraz uruchamianie programów i przeprowadzanie analiz. Aktualnie do dyspozycji masz trzy kluczowe rodzaje chmur obliczeniowych. Są to chmury publiczne (aplikacje otwarte dla wszystkich użytkowników, zasoby nie należą do użytkownika końcowego), chmury prywatne (zasoby należą do użytkownika końcowego, osoby z zewnątrz z ograniczonym dostępem) i chmury hybrydowe (połączenie zasobów z chmury prywatnej i publicznej). Jakie korzyści niesie za sobą takie zjawisko? Przede wszystkim natychmiastowy przesył danych, dużą moc obliczeniową, mobilność, skalowalność, oszczędności i bezpieczeństwo. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz