Strona główna Serwis Abyssal Recovery – czytanie porysowanych płyt DVD/CD

Abyssal Recovery – czytanie porysowanych płyt DVD/CD

przez CoreBlog
01 okno programu

Czasem nieopatrznie włożymy istotną dla nas płytę CD/DVD w miejsce, gdzie ulegnie ona intensywnemu porysowaniu. Czasem chcemy odczytać coś z mocno wyeksploatowanej płyty. Czasem próbujemy coś skopiować z dysku optycznego, którego dawno nie używaliśmy, a z którego nasz napęd nie bardzo chce cokolwiek czytać…

…w tym celu ściągamy z internetu darmowy program Abyssal Recovery, który odczytuje dane z porysowanych płyt DVD i CD. Oczywiście należy z góry zaznaczyć, że nie jest to narzędzie o 100% skuteczności, nie tyle ze względu na jego wadliwość, co przede wszystkim na ogromną trudność odczytania danych z płyt, które są intensywnie porysowane. Może się więc zdarzyć, że nie wszystkie pliki zostaną odzyskane, dlatego najlepiej jest rzecz jasna dbać o nasze nośniki optyczne, niż później martwić się odzyskiwaniem z nich danych.

Po zainstalowaniu Abyssal Recovery na dysku komputera, uruchamiamy go. W wyświetlonym oknie dokonujemy wyboru napędu, z którego program ma odczytać dane (będzie to oczywiście nasz napęd DVD lub CD). Po wybraniu napędu, w tym samym oknie wybieramy foldery z dysku optycznego, które program ma przeskanować (interesujące nas zbiory zaznaczamy “ptaszkiem”). Oczywiście możemy zaznaczyć wszystkie foldery, wówczas program spróbuje odzyskać cały dysk (w tym celu klikamy button Select All). Po wybraniu interesujących nas danych klikamy button Next.

01 okno programu

W kolejnym oknie wybieramy folder docelowy, na który ma zostać skopiowana zawartość odzyskiwanej płyty CD/DVD. Zatwierdzamy buttonem Next.

02 folder docelowy

W trzecim z kolei oknie ustalamy metodę, z jaką program ma odczytywać dane z płyty. Jest to pozycja Buffer.

03 bufor

Mamy tu dostępne opcje:

1024 bytes
512 bytes
256 bytes
128 bytes
1 byte

Są to porcje bajtów, w jakich program ma odczytywać dane z płyty. Oczywiście im mniejszy bufor ustawimy, tym dokładniejsze będzie skanowanie dysku optycznego, acz zarazem cały proces będzie się wydłużał. Jednakże jeśli zamierzamy odzyskać dane z mocno uszkodzonego dysku – warto uzbroić się w cierpliwość i ustawić bufor na porcje 1-bajtowe.

Cały proces może trwać dość długo, wszystko zależy od ilości odzyskiwanych danych, od wielkości ustalonego przez nas buforu i od intensywności uszkodzenia płyty. Może się zdarzyć, że program nie odczyta wszystkich danych, może na konkretnym pliku zaciąć się, wówczas omijamy go klikając button Skip file. Tak czy inaczej życzę wam powodzenia w odzyskiwaniu danych! I pamiętajcie o tym, aby jednak nieco zadbać o swoje płyty.

Informacje o programie:
Nazwa: Abyssal Recovery
Licencja: Program darmowy (Freeware)
Link: Pobierz

Powiązane artykuły

Napisz komentarz