Sklep internetowy czy sprzedaż aukcyjna?

Wkraczając w branżę elektronicznego biznesu, szczególnie w sektorze handlu internetowego, można zastanawiać się nad sposobem prowadzenia tego biznesu i nad wyborem kanałów sprzedaży. Zainwestować w aplikację e-sklepu czy założyć konto na serwisie aukcyjnym?

Wydawać by się mogło, że za kontem aukcyjnym przemawia wystarczająco dużo, by wybrać właśnie ten sposób na prowadzenie własnego biznesu w branży handlu internetowego. W końcu założenie takiego konta jest darmowe, nie trzeba wykładać większej gotówki na całą aplikację e-sklepu, a i mamy większe szanse na znalezienie naszych ofert przez klientów (ze względu na konkurencyjną cenę), aniżeli w wyszukiwarkach www, pełnych dużych i dobrze wypozycjonowanych sklepów. Takie wnioski są jednak nazbyt powierzchowne i nie dają prawdziwego, rzetelnego obrazu sytuacji. A mianowicie…


Internet to potęga pieniądza / sxc.hu

…mianowicie pominięto przy tym kilka istotnych rzeczy. W przypadku zakupu aplikacji e-sklepu płacimy tylko raz (choć więcej, ale z czasem nam się to zwróci). Koszty wykupu domeny na dzień dzisiejszy nie są takie wysokie, to maksymalnie kilkaset złotych rocznie (wraz z przestrzenią dyskową na serwerze www). Tymczasem na serwisie aukcyjnym płacimy za każde wystawienie towaru (nawet jeśli go nie sprzedamy), dodatkowo płacimy prowizję od każdej sprzedanej sztuki, a jest to kilka bardzo cennych dla nas procent naszego zarobku… Koszty są więc w dłuższej perspektywie czasu większe, niż jednorazowa inwestycja w e-sklep.

Można też po części obalić argument o braku potrzeby reklamy, o wystarczalności konkurencyjności naszych cen produktów. Po pierwsze, wielu kupujących na serwisach aukcyjnych ma już swoich sprawdzonych sprzedawców i w pierwszej kolejności kierują się właśnie do nich. Po drugie, czasem ciężko już obniżyć cenę, patrząc na konkurencję idącą wręcz po kosztach. Po trzecie, koszty prowadzenia aukcji (o których wspomniałem wcześniej) ograniczają nasze możliwości ustalania konkurencyjnych cen.


W biznesie internetowym można zarobić / sxc.hu

Czyli… aplikacja e-sklepu?

Na dłuższą metę jest to korzystniejsza inwestycja. Warto ją przemyśleć. Ale też jednocześnie nie powinniśmy zupełnie odstawiać na bok portali aukcyjnych. Warto z nich korzystać w ograniczonym zakresie, przede wszystkim jako wsparcie dla naszej sprzedaży. Na aukcjach też umieszczamy adres strony www naszego sklepu z uwagą, iż najlepiej zaopatrywać się właśnie tam, ze względu na większy wybór, niższe ceny i dodatkowe promocje. W ten sposób powoli się promujemy i zyskujemy nowych sympatyków. Skupiamy się jednak przede wszystkim na promocji naszego sklepu, na organizowaniu w jego ramach różnych promocji i konkursów, które pomogą w przyciągnięciu internautów.

Nie zapomnijmy też o przyjaznym interfejsie, miłej obsłudze i dobrych cenach. Bo choć technologia, sposoby komunikacji, kanały sprzedaży się zmieniają, to wciąż aktualna jest mądrość handlarzy: „klient nasz pan”.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*