Strona główna Ciekawostki Okulary VR- jak działają gogle wirtualnej rzeczywistości?

Okulary VR- jak działają gogle wirtualnej rzeczywistości?

przez CoreBlog
okulary vr

Rozwój technologii spowodował, że w zasięgu naszych rąk znajduje się ogromna ilość różnorodnych nowoczesnych urządzeń. Zdecydowanym faworytem wśród najnowocześniejszych sprzętów XXI wieku są okulary VR. Pozwalają one na podróż w wirtualny świat pełen ekscytujących przygód, odrywając się od panującej rzeczywistości. Jak działają? Przyjrzyjmy się im z bliska. 

Charakterystyka okularów VR

Okulary VR nazywane są goglami wirtualnej rzeczywistości. Kluczowymi elementami urządzeń są dwa, małej wielości ekrany, których zadaniem jest wprowadzenie w błąd mózgu- obraz 2D nasz narząd traktuje jako trójwymiarowy. Przy ich użyciu możemy cieszyć się niezwykle ekscytującymi grami 3D oraz oglądać filmy nagrywane kamerą sferyczną. Jest to urządzenie wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które zakłada się na oczy. Ich wygląd i sposób założenia zbliżony jest do gogli narciarskich. Wyróżnić można okulary VR dedykowane do komputera (PC), konsoli, jak również dla smartfonów. 

System działania okularów VR

Działanie okularów VR oparte jest na systemie soczewek i ekranów. Modele dedykowane dla PC czy konsoli, wyposażone zostały w dwa wyświetlacze (bądź jeden podzielony na pół) stanowiące integralną część urządzenia. W modelach dla telefonów, ekrany zastępuje wyświetlacz smartfona. 

Na ekranach wyświetlana jest identyczna treść, która jest nieznacznie względem siebie przesunięta. Zanim obraz trafi do naszego oka, przechodzi przez soczewkę. Dzięki temu nasze oczy przetwarzają go jako trójwymiarowy, a bodźce dochodzące do mózgu pozwalają całkowite zanurzenie się w wirtualnym świecie. 

Dlaczego poruszając się po pokoju czy dowolnie wybranej przestrzeni, poruszamy się także w świecie wirtualnym? Urządzenie jest wyposażone w akcelerometr, żyroskop, magnetometr, a niejednokrotnie także w kamerę. Dzięki obecności tych czujników, możemy poruszać się na wirtualnych ścieżkach ruszając głową bądź chodząc. Działanie okularów VR jest więc tak naprawdę oparte na interakcji ze światem rzeczywistym. Żyroskop i akcelerometr doskonale wiedzą, w którym momencie poruszyliśmy głową. Jeszcze lepszą zabawę zagwarantujemy sobie używając kontrolerów, które znajdują się na naszych dłoniach- np. w grach, pokonując wrogów “gołymi rękami”. 

Doskonała rozrywka na wyciągnięcie Twoich rąk- szeroki zakres wykorzystania okularów VR

W początkowej fazie okulary VR były przez wielu traktowanie jedynie jako ciekawostka technologiczna. Kojarzone były przede wszystkim z kilkunastominutowymi tytułami gier czy filmów, które byli kompatybilne z nowoczesną technologią. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej znanych gier i filmów, które zaprojektowane są specjalnie pod okulary VR. Co więc, na znanym portalu YouTube, dostępnych jest wiele, darmowych filmów różnych kategorii, które nagrane zostały kamerami sferycznymi. Oprócz gier i filmów, przy użyciu okularów VR prowadzone są także liczne szkolenia. Ich wykorzystanie umożliwia szlifowanie wielu umiejętności manualnych. Przy ich użyciu możemy także zwiedzić wiele parków krajobrazowych, muzeów czy zabytków, których realne odwiedzenie było poza naszymi możliwościami. 

Oklulary VR (Virtual Reality), z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz