Strona główna Ciekawostki Oglądanie filmów DVD na Linuksie jest piractwem?

Oglądanie filmów DVD na Linuksie jest piractwem?

przez CoreBlog

Okazuje się to jednak prawdą, że oglądanie filmów DVD ze znanym pingwinem w tle jest nielegalne i stanowi fakt pogwałcenia prawa.

Filmy DVD oglądamy zazwyczaj dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych. Każda płyta DVD jest specjalnie szyfrowana z oprogramowaniem. W przypadku Windows i OS X są one licencjonowane i stanowią zintegrowaną część systemu. Okazuje się, że w Linuksie tak nie jest.
Linux domyślnie nie jest w stanie odtwarzać dysków DVD. Nawet znany system Ubuntu, nie posada takich bibliotek. Pomocny okazuje się program VLC media player, który posiada komponent libdvdcss i dzięki niemu jesteśmy w stanie cieszyć się filmami na DVD. Nasz entuzjazm, może szybko opaść za sprawą amerykańskiego prawa. Taka metoda jest nielegalna.

Z informacji ujawnionych przez amerykańskie stowarzyszenie Digital Millennium Copyright Act (DMCA) wynika, że takie rozwiązanie jest nie legalny. Komponent libdvdcss nie posiada odpowiedniej licencji związanej z możliwością dekodowania zawartości dysków DVD.
Zawartość dysków DVD kodowana jest za pomocą Content Scramble System (CSS). W celu odtworzenia filmów należy stosować rozwiązania umożliwiające dekodowanie CSS. Producenci odtwarzaczy licencjonują system od stowarzyszenia DVD Copy Control Association (DVD CCA). Microsoft oraz Apple również. (Choć w przypadku Windows 8 każe sobie dodatkowo zapłacić).
Niestety, ale komponent libdvdcss nie posiada licencji od DVD CCA. Jego stosowanie jest więc w rzeczywistości łamaniem prawa.
Oczywiście nie oznacza to, że filmów DVD nie można oglądać na Linuksie w pełni legalnie. Wręcz przeciwnie. Związane to jest jednak z opłatą. Możemy na przykład zakupić program Fluendo DVD Player, który kosztuje 25 dolarów i posiada licencję na CSS.
Jeśli korzystasz z VLC media playera lub innych darmowych aplikacji, to nie masz czego się obawiać. Przedstawiciele DMCA po prostu stwierdzili fakt technicznej nielegalności takich rozwiązań (na terenie Stanów Zjednoczonych) i poinformowali o takiej sytuacji.  Mimo wszystko takie doniesienia można zostawić własnej ocenie.

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

Pan Dolin 5 marca, 2013

Tylko czekać kiedy panowie od ACTA zabronią korzystania z Linuxa 😉

Odpowiedz

Napisz komentarz