Oglądanie filmów DVD na Linuksie jest piractwem?

Okazuje się to jednak prawdą, że oglądanie filmów DVD ze znanym pingwinem w tle jest nielegalne i stanowi fakt pogwałcenia prawa.

Filmy DVD oglądamy zazwyczaj dodatkowych odtwarzaczy multimedialnych. Każda płyta DVD jest specjalnie szyfrowana z oprogramowaniem. W przypadku Windows i OS X są one licencjonowane i stanowią zintegrowaną część systemu. Okazuje się, że w Linuksie tak nie jest.
Linux domyślnie nie jest w stanie odtwarzać dysków DVD. Nawet znany system Ubuntu, nie posada takich bibliotek. Pomocny okazuje się program VLC media player, który posiada komponent libdvdcss i dzięki niemu jesteśmy w stanie cieszyć się filmami na DVD. Nasz entuzjazm, może szybko opaść za sprawą amerykańskiego prawa. Taka metoda jest nielegalna.

Z informacji ujawnionych przez amerykańskie stowarzyszenie Digital Millennium Copyright Act (DMCA) wynika, że takie rozwiązanie jest nie legalny. Komponent libdvdcss nie posiada odpowiedniej licencji związanej z możliwością dekodowania zawartości dysków DVD.
Zawartość dysków DVD kodowana jest za pomocą Content Scramble System (CSS). W celu odtworzenia filmów należy stosować rozwiązania umożliwiające dekodowanie CSS. Producenci odtwarzaczy licencjonują system od stowarzyszenia DVD Copy Control Association (DVD CCA). Microsoft oraz Apple również. (Choć w przypadku Windows 8 każe sobie dodatkowo zapłacić).
Niestety, ale komponent libdvdcss nie posiada licencji od DVD CCA. Jego stosowanie jest więc w rzeczywistości łamaniem prawa.
Oczywiście nie oznacza to, że filmów DVD nie można oglądać na Linuksie w pełni legalnie. Wręcz przeciwnie. Związane to jest jednak z opłatą. Możemy na przykład zakupić program Fluendo DVD Player, który kosztuje 25 dolarów i posiada licencję na CSS.
Jeśli korzystasz z VLC media playera lub innych darmowych aplikacji, to nie masz czego się obawiać. Przedstawiciele DMCA po prostu stwierdzili fakt technicznej nielegalności takich rozwiązań (na terenie Stanów Zjednoczonych) i poinformowali o takiej sytuacji.  Mimo wszystko takie doniesienia można zostawić własnej ocenie.

1 Komentarz
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Jedna odpowiedź do “Oglądanie filmów DVD na Linuksie jest piractwem?”

  1. Pan Dolin pisze:

    Tylko czekać kiedy panowie od ACTA zabronią korzystania z Linuxa ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*