O tworzeniu witryn mobilnych słów kilka

Współczesne mobilne strony www nie muszą już być tak ubogie, jak te sprzed kilku lat – kiedy telefony komórkowe, czy tablety miały niską rozdzielczość i obsługiwały skąpą część wykorzystywanych w internecie technologii. Dziś niczym dziwnym nie jest fakt, że niewielki telefon komórkowy ma wbudowany całkiem niezły i wydajny procesor dwurdzeniowy, który spokojnie radzi sobie z JavaScript i Flash`em. To znacznie poprawia wygląd i funkcjonalność stron mobilnych.

Jednakże webmaster odpowiedzialny za tworzenie tego typu witryn powinien mieć na uwadze kilka rzeczy. Bo choć tablety, które obecnie zalegają na półkach sklepowych (nawet te tańsze) radzą sobie z większością „zwykłych” stron www, to nawigowanie po nich na urządzeniach mobilnych nie zawsze jest wygodne i przyjemne. Czasem może przyprawić użytkownika o białą gorączkę.

Z tego względu mobilna strona www powinna mieć nieco inną budowę. Przede wszystkim różne opcje wyboru czy przyciski (np. w menu) powinny mieć odpowiednią wielkość, tak aby użytkownik nie miał problemu z wybraniem interesującej go podstrony (szczególnie, że najprawdopodobniej będzie robił to swoim grubym palcem, a nie cienkim, specjalnym, lepiej przystosowanym do tego zadania długopisem). Oczywiście nie ma co też przesadzać z rozmiarami, bo strona musi ciągle pozostać przejrzysta. Tym bardziej, że przeglądarka taka jak Google Chrome na Androida posiada wbudowaną opcję automatycznego powiększania fragmentu strony, w celu upewnienia się, jakiego wyboru chce dokonać użytkownik.

Zmianie powinien podlegać również układ treści – nie może być przesycony zbędnymi ozdobnikami, zdjęciami, grafikami, animacjami i reklamami, szczególnie tymi pamięciożernymi, tworzonymi w technologii Flash. Kiedyś w odchudzaniu stron mobilnych chodziło w tym wszystkim o zmniejszenie pakietu danych pobieranych z sieci, a więc o zmniejszenie rachunków telefonicznych. Dziś, w erze wszędobylskiego (i nierzadko darmowego) Wi-Fi, chodzi raczej o nie zapychanie pamięci telefonów niepotrzebnymi danymi, które doprowadzić do zawieszenia się systemu w takim urządzeniu. A jeśli przesyt ma powodować ciągłe zawieszanie się naszej strony mobilnej – któż będzie chciał ją oglądać?

Nie można zapomnieć i o tym, aby mobilna wersja strony www zawierała możliwie najbardziej zbliżoną funkcjonalność i treść do swojej macierzystej, pełnej, komputerowej wersji. Użytkownik korzystający z pośrednictwa tabletu czy telefonu komórkowego chce wiedzieć tyle samo, co człowiek siedzący przed monitorem. Należy o tym pamiętać. Nie wolno go ograniczać.

Generalnie twórcy mobilnych stron www powinni kierować się zasadą projektowania pełnowartościowych, jeśli chodzi o treść i funkcjonalność, witryn o prostym interfejsie, estetycznym, lecz nieprzesadzonym wyglądzie, bez zbędnych ozdobników. I w tym tkwi cała isota tej sfery internetu.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (1 głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *