Gość  

Welcome Gościu, pisanie na tym forum wymaga rejestracji.

Strona: [1]
Temat:Narzędzia programistyczne
nocnymarek
Użytkownik
Postów: 22
Narzędzia programistyczne
on: 07:48, 24-08-2012

Chciałbym rozpocząć przygodę z programowaniem, myślałem o tym, żeby w przyszłości nauczyć się Ajax. Od czego proponujecie zacząć? Od języka Java?


No i druga sprawa, polećcie jakieś narzędzia programistyczne. Z tego co wiem to fajnie jest zastąpić systemowy notatnik programikiem Notepad++, który zaznacza składnię języka. Ale co poza tym? Jakieś kompilatory? Jakieś inne narzędzia pomocne w pracy programisty?


———————————-
Działam jak sprawna manufaktura kreatywności

awass
Administrator
Postów: 17
Re: Narzędzia programistyczne
on: 10:12, 27-08-2012

Cytuj nocnymarek w August 24, 2012, 07:48<br />

Chciałbym rozpocząć przygodę z programowaniem, myślałem o tym, żeby w przyszłości nauczyć się Ajax. Od czego proponujecie zacząć? Od języka Java?</p>

<p>No i druga sprawa, polećcie jakieś narzędzia programistyczne. Z tego co wiem to fajnie jest zastąpić systemowy notatnik programikiem Notepad++, który zaznacza składnię języka. Ale co poza tym? Jakieś kompilatory? Jakieś inne narzędzia pomocne w pracy programisty?


Wszystko zależy od tego co chcesz programować. Jeśli piszesz o Ajax to rozumiem że twoim założeniem jest tworzenie aplikacji webowych.

Ajax to tylko zwykły Javascript. Do budowania takich aplikacji nie wystarczy (widziałem aplikacje w całości napisane w JS ale bez backendu serwerowego i tak niewiele mają możliwości).


Zakładam że podstawowy x/HTML i CSS znasz wiec teraz najlepiej zacznij od jakiegoś języka skryptowego np. PHP dość prosty i dający baaardzo dużo możliwości. Możesz też spróbować pike, perl, phyton lub ruby.


Javascript (w tym Ajax, jQuery, Mootools, prototype) będzie Ci potrzebny do programowania frontendów czyli części do interakcji z użytkownikiem.

Skryptami po stronie serwera (php lub innymi) załatwisz obsługę baz danych i całą masę innych elementów nie dostępnych z poziomy przeglądarki.


Wiec czego potrzebujesz to na pewno jakiś serwer (mówię o oprogramowaniu a nie maszynie) np LAMP. lun WAMP [link dostępny po zalogowaniu] który będzie Ci obsługiwał twoje skrypty (może być zainstalowany lokalnie).


Edytor tekstowy np wspomniany Notepad++. Ja osobiście wole płatne i bardziej rozbudowane jak PHPEdit czy CoreEditor ten drugi polecam najbardziej.


Ponieważ to wszystko to języki interpretowane (skryptowe) to nie potrzebujesz żadnych kompilatorów. Skrypty są wykonywane na bieżąco przez interpreter więc o wiele łatwiej jest debugować takie programy.


To wszystko na początek, teraz jakieś 1-2 Lata zajmie Ci ogarnięcie podstaw programowania i możesz pomyśleć o czymś bardziej zaawansowanym :) Napisz jak już będziesz chciał dowiedzieć się czegoś noweg o:)


Strona: [1]

Możliwość komentowania jest wyłączona.